Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M17: Podrobný snímek z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, J. Hester (ASU)

Tyto fantastické, vlnovité tvary utvářené hvězdnými větry a radiací se nacházejí ve hvězdné kolébce známé jako M17 nebo mlhovina Omega, vzdálené asi 5500 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Chuchvacovité útvary v hustém chladném plynu a prachu ozařují hvězdy už mimo horní pravý roh snímku a samy mohou představovat místa budoucího tvoření hvězd. Barvy v mlze teplejšího okolního materiálu naznačují chemické složení M17. Převážně zelené světlo odpovídá přebytku vodíku se stopami atomů síry a kyslíku, které přispívají k červeným a modrým odstínům. Obrázek zabírá asi 3 světelné roky a byl zveřejněn v třináctém roce kosmických výzkumů dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Star-formation, M17


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »