Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gamma-Ray Burst, Supernova Bump

Uznání obrazu: S. Kulkarni, J. Bloom, P. Price, Caltech - NRAO GRB Collaboration

Dne 21. listopadu 2001 družice detekovaly další vzplanutí gama záření z kosmu. Přestože tento záblesk vysokoenergetických fotonů trval méně jak minutu, tak nedočkaví astronomové od té doby v poloze vzplanutí sledovali slábnoucí optické světlo. Nahoře je vidět série snímků z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope pořízená od 4. prosince 2001 do 5. května 2002 (13 během 161 dní po vzplanutí). Vpravo od mlhavé vzdálené galaxie, která je pravděpodobně domovem gama zářiče, leží přechodný zdroj. Dva konstantní bodové objekty vlevo od galaxie jsou hvězdami v popředí z naší vlastní Mléčné dráhy. Přechodové zdroje ovšem nezeslábly úplně jednoduše. Pozorování z dalekohledů Hubblea, OGLE a z velkého Magellanu v Chile ukazují, že se ve dnech po vzplanutí zase zjasnily a přesvědčivě vykázaly charakteristiky supernovy, smrtící exploze hmotné hvězdy. Tyto výsledky přispívají k rostoucímu počtu důkazů, že přinejmenším některé tajemné kosmické gama záblesky vznikají při mohutných událostech, kterými končí životy hmotných hvězd.

Štítky: Supernova, Gama vzplanutí, Grb 011121, Sn2001ke


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »