Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojité potíže se slunečními bublinami

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, EIT ESA, NASA

V dubnu a květnu se pozornost soustředila na západní večerní oblohu, která krátce po západu předváděla svoje představení jasných planet a srpků měsíce. Slunce samotné ale mezitím nezapadalo pod horizont zcela v klidu. Tak například 2.května byly při téměř simultánních erupcích vyvrženy ze slunečního povrchu dva obrovské mraky energetických částic. Koronální výtrysky hmoty (coronal mass ejections - CME) se jeví jako velké "bubliny" na druhé a osmé hodině pomyslných hodin na tomto kompozitním snímku z kamer na palubě sondy SOHO určené k pozorování Slunce. Ve středu je v měřítku superponovaný extrémně ultrafialový snímek Slunce pořízený zhruba v době těchto erupcí. Prázná okolní oblast odpovídá zákrytovému disku jedné z koronografických kamer SOHO. Tyto dvě CME, svištící ven rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, naši dobrou planetu minuly. Ale ty, které zasáhnou zemskou magnetosféru často vyvolají polární záře a (elektromagnetické) výpadky.

Štítky: Slunce, Cme, Koronální výtrysk hmoty


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »