Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a falešný úsvit

Uznání: Night Sky Live Project, CONCAM, NSF

Pro pozorovatele na zemské severní polokouli bude v příštích dvou měsících nad východním obzorem před východem slunce vidět neobvykle jasný trojúhelník světla. Někdy je považováno za falešný úsvit, ale tento trojúhelník světla je ve skutečnosti zvířetníkové (zodiakální) světlo, které se odráží od meziplanetárních prachových částic. Trojúhelník je jasně vidět nalevo na snímku nahoře, zachyceném 8. září z Mauna Kea na Havaji jednou z rozvíjejících se globálních sítí nočních webových kamer s rybím okem nazývaných CONCAM z projektu "noční obloha živě" Night Sky Live Project. Zvířetníkový prach obíhá Slunce především ve stejné rovině jako planety: v rovině ekliptiky. Zvířetníkové světlo je v tomto ročním období tak jasné proto, protože prachový pás je při východu orientován skoro svisle, takže tlustá vrstva vzduchu u horizontu nepřekáží poměrně jasnému odrazivému prachu. Pro lidi na severní polokouli Země je také zvířetníkové světlo jasné v březnu a dubnu po západu slunce.

Štítky: Zvířetníkové světlo, CONCAM, Night Sky Live


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »