Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a falešný úsvit

Uznání: Night Sky Live Project, CONCAM, NSF

Pro pozorovatele na zemské severní polokouli bude v příštích dvou měsících nad východním obzorem před východem slunce vidět neobvykle jasný trojúhelník světla. Někdy je považováno za falešný úsvit, ale tento trojúhelník světla je ve skutečnosti zvířetníkové (zodiakální) světlo, které se odráží od meziplanetárních prachových částic. Trojúhelník je jasně vidět nalevo na snímku nahoře, zachyceném 8. září z Mauna Kea na Havaji jednou z rozvíjejících se globálních sítí nočních webových kamer s rybím okem nazývaných CONCAM z projektu "noční obloha živě" Night Sky Live Project. Zvířetníkový prach obíhá Slunce především ve stejné rovině jako planety: v rovině ekliptiky. Zvířetníkové světlo je v tomto ročním období tak jasné proto, protože prachový pás je při východu orientován skoro svisle, takže tlustá vrstva vzduchu u horizontu nepřekáží poměrně jasnému odrazivému prachu. Pro lidi na severní polokouli Země je také zvířetníkové světlo jasné v březnu a dubnu po západu slunce.

Štítky: Zvířetníkové světlo, CONCAM, Night Sky Live


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »