Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový Měsíc

Uznání: J. Schmitt et al., ROSAT Mission, MPE, ESA

Tento rentgenový snímek Měsíce pořídila v roce 1990 družicová observatoř ROSAT (Röntgensatellit). Jasnost pixelu na tomto digitálním obrazu odpovídá rentgenové intenzitě. Uvažujme o tom, že se obrázek skládá ze tří částí: jasné polokoule rentgenového měsíce, tmavé části měsíce a z pozadí rentgenové oblohy. Jasná lunární polokoule září v rentgenových paprscích, protože rozptyluje sluncem emitované rentgenové záření. Pozadí oblohy částečně rentgenově září díky miriádám vzdálených, ale silných aktivních galaxií, které na obrázku z ROSATu nejsou rozlišeny, ale nedávno je na svých rentgenových snímcích detekovala observatoř Chandra. Proč ale není tmavá polovina měsíce úplně tmavá? Je sice pravda, že je tmavá část měsíce ve stínu a tak je chráněná před přímým rentgenovým zářením. Přesto se ale zdá, že z tmavé části měsíce přichází několik rentgenových fotonů. V současné době se předpokládá, že je způsobují energetické částice ze slunečního větru, který bombarduje měsíční povrch.

Štítky: Měsíc, Kosmické paprsky, Rentgenové paprsky, Rentgenové pozadí


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »