Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový Měsíc

Uznání: J. Schmitt et al., ROSAT Mission, MPE, ESA

Tento rentgenový snímek Měsíce pořídila v roce 1990 družicová observatoř ROSAT (Röntgensatellit). Jasnost pixelu na tomto digitálním obrazu odpovídá rentgenové intenzitě. Uvažujme o tom, že se obrázek skládá ze tří částí: jasné polokoule rentgenového měsíce, tmavé části měsíce a z pozadí rentgenové oblohy. Jasná lunární polokoule září v rentgenových paprscích, protože rozptyluje sluncem emitované rentgenové záření. Pozadí oblohy částečně rentgenově září díky miriádám vzdálených, ale silných aktivních galaxií, které na obrázku z ROSATu nejsou rozlišeny, ale nedávno je na svých rentgenových snímcích detekovala observatoř Chandra. Proč ale není tmavá polovina měsíce úplně tmavá? Je sice pravda, že je tmavá část měsíce ve stínu a tak je chráněná před přímým rentgenovým zářením. Přesto se ale zdá, že z tmavé části měsíce přichází několik rentgenových fotonů. V současné době se předpokládá, že je způsobují energetické částice ze slunečního větru, který bombarduje měsíční povrch.

Štítky: Měsíc, Kosmické paprsky, Rentgenové paprsky, Rentgenové pozadí


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »