Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový Měsíc

Uznání: J. Schmitt et al., ROSAT Mission, MPE, ESA

Tento rentgenový snímek Měsíce pořídila v roce 1990 družicová observatoř ROSAT (Röntgensatellit). Jasnost pixelu na tomto digitálním obrazu odpovídá rentgenové intenzitě. Uvažujme o tom, že se obrázek skládá ze tří částí: jasné polokoule rentgenového měsíce, tmavé části měsíce a z pozadí rentgenové oblohy. Jasná lunární polokoule září v rentgenových paprscích, protože rozptyluje sluncem emitované rentgenové záření. Pozadí oblohy částečně rentgenově září díky miriádám vzdálených, ale silných aktivních galaxií, které na obrázku z ROSATu nejsou rozlišeny, ale nedávno je na svých rentgenových snímcích detekovala observatoř Chandra. Proč ale není tmavá polovina měsíce úplně tmavá? Je sice pravda, že je tmavá část měsíce ve stínu a tak je chráněná před přímým rentgenovým zářením. Přesto se ale zdá, že z tmavé části měsíce přichází několik rentgenových fotonů. V současné době se předpokládá, že je způsobují energetické částice ze slunečního větru, který bombarduje měsíční povrch.

Štítky: Měsíc, Kosmické paprsky, Rentgenové paprsky, Rentgenové pozadí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »