Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příprava rakety Atlas V ke startu

Uznání a copyright: Ecliptic Enterprises Corporation

Minulý měsíc byla poprvé vypuštěna raketa Atlas V. Firmou Lockheed Martin postavený Atlas V je první raketou programu amerického letectva Evolved Expendable Launch Vehicle. Rakety z tohoto programu mohou vynášet postupně těžší náklady pouze přidáním více pomocných raket. Jedinou americkou stupňovou raketou, která byla schopná vynášet větší zatížení, byla raketa Saturn V, která vynášela lidi na Měsíc. Rakety Atlas mají pověst jako extrémně spolehlivé, současný start byl v pořadí 61. souvislý úspěšný start Atlasu. Na vloženém snímku je zvýrazněna malá kamera RocketCam, která během startu posílá zpátky obrázky.

Štítky: Raketa, Atlas V, HOTBIRD 6


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »