Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání na Měsíc

Uznání a copyright: Marc-André Besel

Západy Měsíc jsou zřídka tak poutavé jako je tento. Astronom amatér Marc-Andre Besel byl opravdu potěšen brilantními blesky spolu s první čtvrtí Měsíce a hvězdami v souhvězdí Štíra (Scorpius) na západní obloze. Jeho pohled 22. srpna 2004 mířil z ostrova Anny Marie na Floridě v USA přes Mexický záliv, tedy oblast, která měla v nadcházejících dnech zakusit ještě bouřlivější počasí. Tento působivý digitální snímek je časovou expozicí, která náhodou zachytila detail krátkého zablýsknutí spolu s přeexponovaným Měsícem a dramatickými formacemi mraků. Expozice je dokonce natolik dlouhá, že ukazuje i krátké obloučky neboli stopy hvězd v pozadí. Stopa jasné žlutavé hvězdy, která je hned vpravo nahoře od záblesku, patří červenému obru Antares.

Štítky: Měsíc, Stopy hvězd, Blesk


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »