Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Keplerova supernova z Chandry, Hubbla a Spitzera

Uznání: R. Sankrit and W. Blair (JHU) et al., ESA, NASA
Graphic: courtesy STScI

Světlo z výbuchu hvězdy, který vytvořil toto kosmické mračno, bylo na planetě Zemi spatřeno poprvé v říjnu 1604, tedy zhruba před čtyřmi sty lety. Tato supernova vytvořila na obloze počátku sedmnáctého století v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) jasnou novou hvězdu. Studoval ji už astronom Johannes Kepler i se svými současníky, ale vysvětlení pro zjevení na obloze hledali ještě bez výhody dalekohledu. Astronomové počátku 21. století, vyzbrojeni moderním chápáním hvězdného vývoje, pokračují ve zkoumání rozpínajícího se mračna trosek, ale nyní mohou k průzkumu Keplerovy supernovy využívat i dalekohledy na oběžné dráze přes celé spektrum. Na tomto skvělém kompozitním snímku astrofyzikálních observatoří NASA, rentgenové observatoře Chandra a kosmických dalekohledů Hubble a Spitzer, zaznamenaly rentgenové záření, viditelné světlo a infračervené záření, které v kombinaci poskytly mnohem zevrubnější pohled na stále záhadný zbytek po supernově. Keplerova supernova, vzdálená asi 13 000 světelných let, představuje dosud nejposlednější pozorovanou hvězdou explozi, která nastala v naší Mléčné dráze.

Štítky: Supernova, Infračervený, Zbytek supernovy, Rentgenový, Kepler, Optical


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »