Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: Courtesy William Keel (Univ. Alabama, Tuscaloosa)

Tato stará, 60 kopějková známka oslavuje významný úspěch. Dne 7. října 1959 (7/X/1959) sovětská meziplanetární stanice, která byla pojmenována "Luna 3", úspěšně vyfotografovala odvrácenou stranu Měsíce a umožnila tak obyvatelům planety Země jejich vůbec první pohled na tuto skrytou polokouli. Protože nebyla k dispozici dnes dobře známá digitální zobrazovací technologie, tak Luna 3 pořídila snímky na 35mm film, který byl automaticky vyvolán na palubě. Obrázky byly naskenovány a signál byl přenesen na Zemi v pozdějších dnech něčím, co by šlo nazvat první meziplanetární fax. Celkem bylo přijato sedmnáct obrázků, který poskytly dostatečné pokrytí i rozlišení ke konstrukci mapy odvrácené strany a identifikování několika hlavních útvarů. Na známce jsou vyobrazeny oblasti nazvané Moskevské moře, Sovětské hory, Zátoka kosmonautů a Moře snů.

Štítky: Měsíc, Odvrácená strana, Luna 3


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »