Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl docela klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i při za tichých dnů je povrch Slunce rušným místem. V ultrafialovém světle je vidět, že i poměrně chladné oblasti mají teploty tisíců stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který teče kolem slunečních skvrn, má teplotu přes milión stupňů Celsia. Příčina tak vysoké teploty je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle proměnlivými smyčkami magnetickým polem, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Loops


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »