Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl docela klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i při za tichých dnů je povrch Slunce rušným místem. V ultrafialovém světle je vidět, že i poměrně chladné oblasti mají teploty tisíců stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který teče kolem slunečních skvrn, má teplotu přes milión stupňů Celsia. Příčina tak vysoké teploty je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle proměnlivými smyčkami magnetickým polem, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Loops


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »