Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl docela klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i při za tichých dnů je povrch Slunce rušným místem. V ultrafialovém světle je vidět, že i poměrně chladné oblasti mají teploty tisíců stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který teče kolem slunečních skvrn, má teplotu přes milión stupňů Celsia. Příčina tak vysoké teploty je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle proměnlivými smyčkami magnetickým polem, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Loops


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »