Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N11: Obří prstenec emisních mlhovin

Uznání a copyright: C. Smith & S. Points, CTIO, AURA, NOAO, NSF

Jak vznikla tato neobvykle velká mlhovina? Jedna z největších doposud zaznamenaných mlhovin je ve skutečnosti komplexním prstencem emisiních mlhovin spojených zářícími vlákny. Neobvyklá síť, známá jako N11, má přes 1000 světelných let a je dobře známým útvarem ve Velkém Magelanově mračnu, v největší satelitní galaxii naší Mléčné dráhy. Ve středu snímku nahoře je otevřená kupa LH9, též známá jako NGC 1760, která se skládá z asi 50 modrých hvězd, a ty emitují záření, které erodovalo celé jejich okolí. Přední hypotéza vzniku N11 říká, že obálky následných generací hvězd se dále utvářejí mimo centrum. Jasná oblast hned nad středem je N11B, třaskavé místo, kde ještě dnes vznikají hvězdy.

Štítky: Lmc, Porodnice hvězd, N11


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »