Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N11: Obří prstenec emisních mlhovin

Uznání a copyright: C. Smith & S. Points, CTIO, AURA, NOAO, NSF

Jak vznikla tato neobvykle velká mlhovina? Jedna z největších doposud zaznamenaných mlhovin je ve skutečnosti komplexním prstencem emisiních mlhovin spojených zářícími vlákny. Neobvyklá síť, známá jako N11, má přes 1000 světelných let a je dobře známým útvarem ve Velkém Magelanově mračnu, v největší satelitní galaxii naší Mléčné dráhy. Ve středu snímku nahoře je otevřená kupa LH9, též známá jako NGC 1760, která se skládá z asi 50 modrých hvězd, a ty emitují záření, které erodovalo celé jejich okolí. Přední hypotéza vzniku N11 říká, že obálky následných generací hvězd se dále utvářejí mimo centrum. Jasná oblast hned nad středem je N11B, třaskavé místo, kde ještě dnes vznikají hvězdy.

Štítky: Lmc, Porodnice hvězd, N11


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »