Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SpaceShipOne vyhrála cenu X Prize

Uznání a copyright: Scaled Composites

Lety lidí do vesmíru vstoupily do domény soukromých společností. Velké země jako Spojené Státy a Rusko si dosud najímaly soukromě vlastněné civilní společnosti pro zvláštní úkoly na podporu svých veřejných programů kosmických letů s lidskou posádkou. Ovšem včera vzlétla už podruhé během 14 dní (po 5 dnech) do výšky přes 100 kilometrů nad Zemí zcela soukromá kosmická loď SpaceShipOne v úsilí získat cenu X-Prize dotovanou 10 milióny dolarů, které složila paní Anousheh Ansari a její švagr Amir Ansari, aby tak inspirovali rozvoj soukromých kosmických letů. Cena X-prize byla navržena podle Orteigovy ceny, jejímž záměrem bylo zase inspirovat transoceánské lety letadel a kterou vyhrál v roce 1927 Charles Lindbergh. Impozantní úspěch lodi SpaceShipOne, kterou navrhl tým vedený inženýrem Burtem Rutanem, by mohl být úvodem do nového věku nenákladných komerčních kosmických letů, včetně kosmické turistiky a zvýšené přítomnosti lidí ve vesmíru. Na obrázku je vidět jak se loď SpaceShipOne firmy Scaled Composite při zkušebním letu v minulém prosinci vznáší vysoko na Zemí.

Štítky: Spaceshipone, X-prize, Spaceship


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »