Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přemet raketoplánu u kosmické stanice

Uznání: ISS Expedition 11 Crew, STS-114 Crew, NASA

Členové posádky Mezinárodní kosmické stanice (ISS) minulý týden pečlivě sledovali sice plánovaný, ale neobvyklý přemet raketoplánu Discovery při přibližování. Raketoplán při přemetu, který se odehrával asi 200m od ISS kdy byl též pořízen snímek nahoře, řídila velitelka Discovery Eileen Collins. Během 90 sekundového fotografování pořídila posádka ISS podrobné snímky tmavých dlaždic tepelného štítu. Snímky se analyzují, aby se vyhodnotil stav tmavého tepelného štítu. Později se raketoplán spojil s kosmickou stanicí. Na obvykle více fotografované horní straně raketoplánu snímek nahoře ukazuje, jak jsou dveře nákladového prostoru otevřeny směrem k vzdálené Zemi pod ním.

Štítky: Kosmická stanice, Shuttle, Back flip


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »