Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přemet raketoplánu u kosmické stanice

Uznání: ISS Expedition 11 Crew, STS-114 Crew, NASA

Členové posádky Mezinárodní kosmické stanice (ISS) minulý týden pečlivě sledovali sice plánovaný, ale neobvyklý přemet raketoplánu Discovery při přibližování. Raketoplán při přemetu, který se odehrával asi 200m od ISS kdy byl též pořízen snímek nahoře, řídila velitelka Discovery Eileen Collins. Během 90 sekundového fotografování pořídila posádka ISS podrobné snímky tmavých dlaždic tepelného štítu. Snímky se analyzují, aby se vyhodnotil stav tmavého tepelného štítu. Později se raketoplán spojil s kosmickou stanicí. Na obvykle více fotografované horní straně raketoplánu snímek nahoře ukazuje, jak jsou dveře nákladového prostoru otevřeny směrem k vzdálené Zemi pod ním.

Štítky: Kosmická stanice, Shuttle, Back flip


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »