Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přemet raketoplánu u kosmické stanice

Uznání: ISS Expedition 11 Crew, STS-114 Crew, NASA

Členové posádky Mezinárodní kosmické stanice (ISS) minulý týden pečlivě sledovali sice plánovaný, ale neobvyklý přemet raketoplánu Discovery při přibližování. Raketoplán při přemetu, který se odehrával asi 200m od ISS kdy byl též pořízen snímek nahoře, řídila velitelka Discovery Eileen Collins. Během 90 sekundového fotografování pořídila posádka ISS podrobné snímky tmavých dlaždic tepelného štítu. Snímky se analyzují, aby se vyhodnotil stav tmavého tepelného štítu. Později se raketoplán spojil s kosmickou stanicí. Na obvykle více fotografované horní straně raketoplánu snímek nahoře ukazuje, jak jsou dveře nákladového prostoru otevřeny směrem k vzdálené Zemi pod ním.

Štítky: Kosmická stanice, Shuttle, Back flip


19. vesmírný týden 2026

19. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 5. do 10. 5. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce je poměrně nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) je nyní vidět z jižní polokoule. Startoval Falcon Heavy po více než roční odmlce. Družice Amazon Leo startovaly na Falconu 9 i Ariane 46. Před 65 lety se do kosmu podíval první Američan Alan Shepard.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce nad Sirotčím hrádkem Klentnice.

Další informace »