Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rušný střed mlhoviny Laguna

Uznání a copyright: Michael Sherick

Hvězdy se sice prodírají plynem a prachem, ale fotografové mají navrch. Tato fotogenická mlhovina, též známá jako M8, je vidět dokonce i bez triedru v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy při vznikání hvězd vytvářejí nejen barvy, ale i chaos. Červeně zářící plyn je důsledkem vysokoenergetického světla, které naráží do mezihvězdného vodíku. Tmavá prachová vlákna, které protkávají M8, vznikala v atmosférách chladných obřích hvězd a v troskách po výbuších supernov. Obraz této nádherné části mlhoviny Laguna vznikl po vědeckém přiřazení barev světlu emitovanému ve velmi specifickcýh barvách vodíkem, křemíkem a kyslíkem. Světlo z M8, které dnes vidíme, ji opustilo před 5000 lety. Přes tuto část M8 to světlu trvá asi 50 let.

Štítky: Absorpce, M8, Lagoon Nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »