Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396 do podrobností

Uznání: Nick Wright (University College London), IPHAS Collaboration

Mračna zářícího vodíku se na tomto podrobném snímku IC 1396, což je aktivní hvězdotvorná oblast vzdálená asi 2000 světelných let v souhvězdí Cepheus, zlověstně mísí s tmavými prachovými pásy. U této i u jiných podobných emisních mlhovin energetické ultrafialové světlo z horké mladé hvězdy zbavuje okolní vodíkové atomy elektronů. Když se elektrony s atomy rekombinují, tak vyzařují nízkoenergetičtější světlo na delších vlnových délkách v dobře známém charakteristickém uspořádání jasných spektrálních čar. Na viditelných vlnových délkách je nejsilnější emisní čára z tohoto uspořádání v červené části spektra a je známa jako "Hydrogen-alfa" nebo jen H-alfa. Část přehlídky H-alfa emise v naší Mléčné dráze IPHAS má na tomto snímku asi 20 světelných let a zvýrazňuje jasné husté oblasti uvnitř IC 1396, pravděpodobně místa, kde se rodí hmotné nové hvězdy.

Štítky: Star-formation, Vodík, Oblast H-II, H alpha, Ic1396


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »