Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396 do podrobností

Uznání: Nick Wright (University College London), IPHAS Collaboration

Mračna zářícího vodíku se na tomto podrobném snímku IC 1396, což je aktivní hvězdotvorná oblast vzdálená asi 2000 světelných let v souhvězdí Cepheus, zlověstně mísí s tmavými prachovými pásy. U této i u jiných podobných emisních mlhovin energetické ultrafialové světlo z horké mladé hvězdy zbavuje okolní vodíkové atomy elektronů. Když se elektrony s atomy rekombinují, tak vyzařují nízkoenergetičtější světlo na delších vlnových délkách v dobře známém charakteristickém uspořádání jasných spektrálních čar. Na viditelných vlnových délkách je nejsilnější emisní čára z tohoto uspořádání v červené části spektra a je známa jako "Hydrogen-alfa" nebo jen H-alfa. Část přehlídky H-alfa emise v naší Mléčné dráze IPHAS má na tomto snímku asi 20 světelných let a zvýrazňuje jasné husté oblasti uvnitř IC 1396, pravděpodobně místa, kde se rodí hmotné nové hvězdy.

Štítky: Star-formation, Vodík, Oblast H-II, H alpha, Ic1396


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »