Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neprozkoumaná mlhovina

Uznání a copyright: Steve Mandel, Galaxy Images

Toto kosmické prachové mračno, které se vznáší nějakých 300 světelných let nad rovinou naší Galaxie, odráží kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Toto prašné zjevení, které třináctiletý syn astronoma Steva Mandela pojmenoval Andělská mlhovina, je součástí rozsáhlého komplexu slabých a poměrně neprozkoumaných mlhovin, který se táhne velkými oblastmi, které jsou vidět u severního a jižního galaktického pólu. Andělská mlhovina i další prachové galaktické cirry kromě modrého odstínu charakteristického u běžněji pozorovaných reflekčních mlhovin, také vytváří slabou červenavou luminiscenci, jelikož zrnka prachu mění neviditelné ultrafialové světlo Mléčné dráhy na viditelné červené světlo. Tento širokoúhlý snímek s vysokým rozlišením zabírá na obloze v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) 3x4 stupně a byl pořízen jako součást projektu Unexplored Nebula Project.

Štítky: Mlhovina, Prach, Reflekční mlhovina, Galactic cirrus, Angel nebula, Mw2


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »