Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neprozkoumaná mlhovina

Uznání a copyright: Steve Mandel, Galaxy Images

Toto kosmické prachové mračno, které se vznáší nějakých 300 světelných let nad rovinou naší Galaxie, odráží kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Toto prašné zjevení, které třináctiletý syn astronoma Steva Mandela pojmenoval Andělská mlhovina, je součástí rozsáhlého komplexu slabých a poměrně neprozkoumaných mlhovin, který se táhne velkými oblastmi, které jsou vidět u severního a jižního galaktického pólu. Andělská mlhovina i další prachové galaktické cirry kromě modrého odstínu charakteristického u běžněji pozorovaných reflekčních mlhovin, také vytváří slabou červenavou luminiscenci, jelikož zrnka prachu mění neviditelné ultrafialové světlo Mléčné dráhy na viditelné červené světlo. Tento širokoúhlý snímek s vysokým rozlišením zabírá na obloze v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) 3x4 stupně a byl pořízen jako součást projektu Unexplored Nebula Project.

Štítky: Mlhovina, Prach, Reflekční mlhovina, Galactic cirrus, Angel nebula, Mw2


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »