Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění rakety při západu

Uznání a copyright: Nick Hilton (fottostudio.com)

Jaký druh mračna to je? Minulý týden vypuštěná raketa osvětlila při západu slunce oblohu a nadšení pozorovatelé oblohy ji fotografovali až stovky mil daleko. Pomalu mizejícím výsledkem byla fotogenická stopa rakety. Ne každý, kdo viděl výslednou kouřovou stopu věděl, že příčinou byla raketa Minotaur vypuštěná ze základny Vandenberg Air Force Base v Kalifornii v USA. Mračno bylo vidět po západu slunce 22. září. Vítr v horní atmosféře rozvál částice paliva a kapičky vody a vytvořil zvětšující se šroubovici. V noci svítící kouřová stopa byla tak vysoko, že pořád odrážela sluneční světlo i tam, kde se nižší mraky v popředí jevily tmavé. Snímek nahoře zachytil také část kouřové stopy, která odrážela sluneční světlo podobně jako duha nebo barevné duhově zbarvení mračno. Pod stopou startu je planeta Venuše.

Štítky: Raketa, Západ slunce, Minotaur


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »