Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění rakety při západu

Uznání a copyright: Nick Hilton (fottostudio.com)

Jaký druh mračna to je? Minulý týden vypuštěná raketa osvětlila při západu slunce oblohu a nadšení pozorovatelé oblohy ji fotografovali až stovky mil daleko. Pomalu mizejícím výsledkem byla fotogenická stopa rakety. Ne každý, kdo viděl výslednou kouřovou stopu věděl, že příčinou byla raketa Minotaur vypuštěná ze základny Vandenberg Air Force Base v Kalifornii v USA. Mračno bylo vidět po západu slunce 22. září. Vítr v horní atmosféře rozvál částice paliva a kapičky vody a vytvořil zvětšující se šroubovici. V noci svítící kouřová stopa byla tak vysoko, že pořád odrážela sluneční světlo i tam, kde se nižší mraky v popředí jevily tmavé. Snímek nahoře zachytil také část kouřové stopy, která odrážela sluneční světlo podobně jako duha nebo barevné duhově zbarvení mračno. Pod stopou startu je planeta Venuše.

Štítky: Raketa, Západ slunce, Minotaur


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »