Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396 v Kefeu

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory),

Skvostná emisní mlhovina IC 1396 ve vysokém odlehlém souhvězdí Kefeus (Cepheus) mísí zářící kosmický plyn a tmavá prachová mračna. Jak je vidět nahoře, hvězdotvorná oblast má rozsah stovek světelných let, na obloze zabírá přes tři stupně a od planety Země je vzdálená skoro 3000 světelných let. Mezi složitými tmavými útvary v IC 1396 se pod středem mlhoviny vine Sloní chobot. Tento nádherný barevný pohled je složen z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červený a modrý astronomický filtr. Fotografické desky byly pořízeny v letech 1989 a 1993 přístrojem pro širokoúhlou přehlídku, dalekohledem Samuela Oschina na observatoři Palomar.

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1396


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »