Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396 v Kefeu

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory),

Skvostná emisní mlhovina IC 1396 ve vysokém odlehlém souhvězdí Kefeus (Cepheus) mísí zářící kosmický plyn a tmavá prachová mračna. Jak je vidět nahoře, hvězdotvorná oblast má rozsah stovek světelných let, na obloze zabírá přes tři stupně a od planety Země je vzdálená skoro 3000 světelných let. Mezi složitými tmavými útvary v IC 1396 se pod středem mlhoviny vine Sloní chobot. Tento nádherný barevný pohled je složen z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červený a modrý astronomický filtr. Fotografické desky byly pořízeny v letech 1989 a 1993 přístrojem pro širokoúhlou přehlídku, dalekohledem Samuela Oschina na observatoři Palomar.

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1396


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »