Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční řeka

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Krátce po západu 6. září si mohli pozorovatelé po celém světě na západní obloze vychutnat nádherný srpeček Měsíce navíc doprovázený jasnými planetami Venuší a Jupiterem. Na tomto barevném pohledu teleobjektivem pořízeném nedaleko Quebec City v Kanad se Měsíc uhnízdil zrovna nad širokou řekou sv. Vavřince. Světla na obzoru pocházejí z jižního břehu řeky. Vlevo nahoře je Venuše, která je známá také jako Večernice, a vpravo nahoře je Jupiter, zatímco další dobře známé nebeské světlo, Spica, je vidět jak září přes červánky pod Venuší. Spica je ve skutečnosti velmi těsným párem horkých modrých hvězd vzdáleným asi 260 světelných let a je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Spica


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »