Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční řeka

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Krátce po západu 6. září si mohli pozorovatelé po celém světě na západní obloze vychutnat nádherný srpeček Měsíce navíc doprovázený jasnými planetami Venuší a Jupiterem. Na tomto barevném pohledu teleobjektivem pořízeném nedaleko Quebec City v Kanad se Měsíc uhnízdil zrovna nad širokou řekou sv. Vavřince. Světla na obzoru pocházejí z jižního břehu řeky. Vlevo nahoře je Venuše, která je známá také jako Večernice, a vpravo nahoře je Jupiter, zatímco další dobře známé nebeské světlo, Spica, je vidět jak září přes červánky pod Venuší. Spica je ve skutečnosti velmi těsným párem horkých modrých hvězd vzdáleným asi 260 světelných let a je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Spica


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »