Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trosečník po supernově

Uznání: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA
Inset Left: Isaac Newton Telescope, Bottom: Hubble WFPC2, Right: Hubble ACS

Začněte celkovým pohledem na krásnou spirální galaxii M81 a potom přejděte na vložené snímky (vlevo, dole a pak vpravo) a tak si zvětšete opravdového trosečníka. Na posledním políčku vpravo je vidět hvězda identifikovaná jako trosečník kosmického kataklysmatu -- výbuchu supernovy její doprovodné hvězdy. Světlo z kosmického výbuchu spuštěného pravděpodobně zhroucením jádra hvězdy, která byla původně hmotnější jak 10 Sluncí, k Zemi poprvé dospělo před 10 lety a bylo katalogizováno jako supernova SN 1993J. Přestože supernova samotná už není vidět, tak poblíž její doprovodné složky, prvního známého přeživšího trosečníka supernovy v podvojné soustavě, lze stále spatřit světelná echa. Astronomové předpokládají, že zvláštnosti pozorované u této supernovy lze vysvětlit podstatným přenosem materiálu k přeživší doprovodné hvězdě během posledních stovek let před výbuchem hvězdy. Nejjasnější supernovou moderní doby, po supernově SN 1987A ve Velkém Magelanově mračnu, je supernova SN 1993J v blízké M81.

Štítky: Supernova, Binary star, M81, Sn1993j


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou

Další informace »