Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trosečník po supernově

Uznání: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA
Inset Left: Isaac Newton Telescope, Bottom: Hubble WFPC2, Right: Hubble ACS

Začněte celkovým pohledem na krásnou spirální galaxii M81 a potom přejděte na vložené snímky (vlevo, dole a pak vpravo) a tak si zvětšete opravdového trosečníka. Na posledním políčku vpravo je vidět hvězda identifikovaná jako trosečník kosmického kataklysmatu -- výbuchu supernovy její doprovodné hvězdy. Světlo z kosmického výbuchu spuštěného pravděpodobně zhroucením jádra hvězdy, která byla původně hmotnější jak 10 Sluncí, k Zemi poprvé dospělo před 10 lety a bylo katalogizováno jako supernova SN 1993J. Přestože supernova samotná už není vidět, tak poblíž její doprovodné složky, prvního známého přeživšího trosečníka supernovy v podvojné soustavě, lze stále spatřit světelná echa. Astronomové předpokládají, že zvláštnosti pozorované u této supernovy lze vysvětlit podstatným přenosem materiálu k přeživší doprovodné hvězdě během posledních stovek let před výbuchem hvězdy. Nejjasnější supernovou moderní doby, po supernově SN 1987A ve Velkém Magelanově mračnu, je supernova SN 1993J v blízké M81.

Štítky: Supernova, Binary star, M81, Sn1993j


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »