Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trosečník po supernově

Uznání: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA
Inset Left: Isaac Newton Telescope, Bottom: Hubble WFPC2, Right: Hubble ACS

Začněte celkovým pohledem na krásnou spirální galaxii M81 a potom přejděte na vložené snímky (vlevo, dole a pak vpravo) a tak si zvětšete opravdového trosečníka. Na posledním políčku vpravo je vidět hvězda identifikovaná jako trosečník kosmického kataklysmatu -- výbuchu supernovy její doprovodné hvězdy. Světlo z kosmického výbuchu spuštěného pravděpodobně zhroucením jádra hvězdy, která byla původně hmotnější jak 10 Sluncí, k Zemi poprvé dospělo před 10 lety a bylo katalogizováno jako supernova SN 1993J. Přestože supernova samotná už není vidět, tak poblíž její doprovodné složky, prvního známého přeživšího trosečníka supernovy v podvojné soustavě, lze stále spatřit světelná echa. Astronomové předpokládají, že zvláštnosti pozorované u této supernovy lze vysvětlit podstatným přenosem materiálu k přeživší doprovodné hvězdě během posledních stovek let před výbuchem hvězdy. Nejjasnější supernovou moderní doby, po supernově SN 1987A ve Velkém Magelanově mračnu, je supernova SN 1993J v blízké M81.

Štítky: Supernova, Binary star, M81, Sn1993j


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »