Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Plynný obr Jupiter je největším světem ve sluneční soustavě s hmotností 320 Zemí. Jupiter slavný svou Velkou rudou skvrnou je též znám svými pravidelnými, rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět už i velmi skromnými dalekohledy. Tmavé pásy a světle zbarvené zóny v Jupiterových oblačných pásech jsou organizovány stáčivými větry planety, které dosahují rychlostí až 500 kilometrů za hodinu. Směrem k Jupiterovým pólům se ovšem oblačné struktury stávají více žilkované a zavinuté, až jak je patrné na této mozaice ze sondy Cassini, polární oblasti planety začínají vypadat skoro jako mozek! Tato výrazná změna ve vzorech mračen od rovníku k pólu není v současnosti dobře prostudována, ale může souviset s rychlou rotací Jupitera nebo s konvekčními víry, které ve vysokých šířkách vytváří ztráta vnitřního tepla hmotné planety. Tento podrobný obraz Jupitera zachytila v prosinci 2000 kosmická sonda Cassini při své otočce při průletu milénia na cestě k Saturnu.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »