Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Plynný obr Jupiter je největším světem ve sluneční soustavě s hmotností 320 Zemí. Jupiter slavný svou Velkou rudou skvrnou je též znám svými pravidelnými, rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět už i velmi skromnými dalekohledy. Tmavé pásy a světle zbarvené zóny v Jupiterových oblačných pásech jsou organizovány stáčivými větry planety, které dosahují rychlostí až 500 kilometrů za hodinu. Směrem k Jupiterovým pólům se ovšem oblačné struktury stávají více žilkované a zavinuté, až jak je patrné na této mozaice ze sondy Cassini, polární oblasti planety začínají vypadat skoro jako mozek! Tato výrazná změna ve vzorech mračen od rovníku k pólu není v současnosti dobře prostudována, ale může souviset s rychlou rotací Jupitera nebo s konvekčními víry, které ve vysokých šířkách vytváří ztráta vnitřního tepla hmotné planety. Tento podrobný obraz Jupitera zachytila v prosinci 2000 kosmická sonda Cassini při své otočce při průletu milénia na cestě k Saturnu.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »