Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Plynný obr Jupiter je největším světem ve sluneční soustavě s hmotností 320 Zemí. Jupiter slavný svou Velkou rudou skvrnou je též znám svými pravidelnými, rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět už i velmi skromnými dalekohledy. Tmavé pásy a světle zbarvené zóny v Jupiterových oblačných pásech jsou organizovány stáčivými větry planety, které dosahují rychlostí až 500 kilometrů za hodinu. Směrem k Jupiterovým pólům se ovšem oblačné struktury stávají více žilkované a zavinuté, až jak je patrné na této mozaice ze sondy Cassini, polární oblasti planety začínají vypadat skoro jako mozek! Tato výrazná změna ve vzorech mračen od rovníku k pólu není v současnosti dobře prostudována, ale může souviset s rychlou rotací Jupitera nebo s konvekčními víry, které ve vysokých šířkách vytváří ztráta vnitřního tepla hmotné planety. Tento podrobný obraz Jupitera zachytila v prosinci 2000 kosmická sonda Cassini při své otočce při průletu milénia na cestě k Saturnu.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »