Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka galaxií v NGC 520

Uznání a copyright: Gemini Obs., AURA, NSF

Je to jedna nebo dvě galaxie? O NGC 520, což je vlastně směs hvězd, plynu a prachu, se uvažuje, že obsahuje zbytky dvou různých galaxií. Kombinace pozorování a simulací ukazují, že NGC 520 je opravdu srážkou dvou diskových galaxií. Mezi zajímavé charakteristiky NGC 520 patří nebvyklý ocas z hvězd dole na snímku a možná o trochu více obvyklý prachový pás, který probíhá středem obrázku. Podobně vyhlížející srážka by se dala čekat, pokud by se disk naší Mléčné dráhy srazil s naším velký galaktickým sousedem M31 v Andromedě. Srážka, která definuje NGC 520 začala před 300 milióny let a pokračuje dodnes. Přestože hvězdy mají vysoké rychlosti, tak vzdálenosti jsou tak velké, že vzájemně působící pár během našeho života zcela jistě nezmění svůj tvar. NGC 520 s 12. vizuální magnitudou je po páru dalších galaxií známém jako Tykadla (Antennae) jedna z nejjasnějších vzájemně působících galaxií na obloze. NGC 520 skvělým způsobem nahoře zobrazil dalekohled observatoře Gemini na Havaji v USA. NGC 520, též známá pod názvem Arp 157, se nachází 100 miliónů světelných let daleko, má asi 100 tisíc světelných let a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Ryb (Pisces).

Štítky: Galaxie, Srážka, NGC 520


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »