Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha nad Velkým solným jezerem s čtveřicí

Uznání a copyright: Michael Wilson

Toto byla opravdu obloha pro ukazování dětem. Na jediném snímku od Velkého solného jezera v Utahu v USA z 6. září jsou tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a maminka. Kromě letadla a čtveřice na zemi byla tato obloha se čtyřnásobnou koincidencí vidět minulý týden na celém světě. Nejsnadnější objekt ke spatření je srpek Měsíce, který je snadno vidět jako nejjasnější nebeské těleso na snímku nahoře. Venuše je na obloze nejvýše a Jupiter je vpravo od ní. Čtveřici uzavírá jasná hvězda Spica, která je hned pod Venuší. Čárka daleko vpravo je letadlo. Mamka sedí. Děda si uvědomil krásu okamžiku a pořídil tento snímek.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Spica


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »