Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha nad Velkým solným jezerem s čtveřicí

Uznání a copyright: Michael Wilson

Toto byla opravdu obloha pro ukazování dětem. Na jediném snímku od Velkého solného jezera v Utahu v USA z 6. září jsou tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a maminka. Kromě letadla a čtveřice na zemi byla tato obloha se čtyřnásobnou koincidencí vidět minulý týden na celém světě. Nejsnadnější objekt ke spatření je srpek Měsíce, který je snadno vidět jako nejjasnější nebeské těleso na snímku nahoře. Venuše je na obloze nejvýše a Jupiter je vpravo od ní. Čtveřici uzavírá jasná hvězda Spica, která je hned pod Venuší. Čárka daleko vpravo je letadlo. Mamka sedí. Děda si uvědomil krásu okamžiku a pořídil tento snímek.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Spica


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »