Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha nad Velkým solným jezerem s čtveřicí

Uznání a copyright: Michael Wilson

Toto byla opravdu obloha pro ukazování dětem. Na jediném snímku od Velkého solného jezera v Utahu v USA z 6. září jsou tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a maminka. Kromě letadla a čtveřice na zemi byla tato obloha se čtyřnásobnou koincidencí vidět minulý týden na celém světě. Nejsnadnější objekt ke spatření je srpek Měsíce, který je snadno vidět jako nejjasnější nebeské těleso na snímku nahoře. Venuše je na obloze nejvýše a Jupiter je vpravo od ní. Čtveřici uzavírá jasná hvězda Spica, která je hned pod Venuší. Čárka daleko vpravo je letadlo. Mamka sedí. Děda si uvědomil krásu okamžiku a pořídil tento snímek.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Spica


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »