Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bumerang v polarizovaném světle

Uznání: J. Biretta (STScI) et al., Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA

Proč vznikla mlhovina Bumerang? Zdá se, že symetrické mračno zvané Bumerang vzniklo vysokorychostními větry plynu a prachu, které foukají ze stárnoucí centrální hvězdy rychlosmi až skoro 600 000 kilometrů za hodinu. Co větry vymezuje, zůstává záhadou, může to být centrální disk hustého plynu nebo magnetické pole. Samotná rychlá expanze ovšem ochlazuje molekuly v plynu mlhoviny až na asi pouhý jeden stupeň nad absolutní nulou, což je dokonce ještě chladnější jak záření kosmického pozadí, a to ji tedy činí nejchladnější známou oblastí ve vzdáleném Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang, která svítí prachem odraženým světlem z centrální hvězdy, se považuje za hvězdu nebo hvězdnou soustavu, která se vyvíjí do fáze planetární mlhoviny. Astronomové nyní studují snímek nahoře pořízený v polarizovaném světle s barevně kódovaným směrem polarizace, aby lépe porozuměli vzniku Bumerangu. Různé scénáře předchůdců vytvářejí různá množství a vzory polarizovaného světla. Snímek nahoře pořídila tento rok kamera ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu. Mlhovina Bumerang má asi jeden světelný rok a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Kentaur (Centaurus).

Štítky: Polarized light, Boomerang nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »