Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bumerang v polarizovaném světle

Uznání: J. Biretta (STScI) et al., Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA

Proč vznikla mlhovina Bumerang? Zdá se, že symetrické mračno zvané Bumerang vzniklo vysokorychostními větry plynu a prachu, které foukají ze stárnoucí centrální hvězdy rychlosmi až skoro 600 000 kilometrů za hodinu. Co větry vymezuje, zůstává záhadou, může to být centrální disk hustého plynu nebo magnetické pole. Samotná rychlá expanze ovšem ochlazuje molekuly v plynu mlhoviny až na asi pouhý jeden stupeň nad absolutní nulou, což je dokonce ještě chladnější jak záření kosmického pozadí, a to ji tedy činí nejchladnější známou oblastí ve vzdáleném Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang, která svítí prachem odraženým světlem z centrální hvězdy, se považuje za hvězdu nebo hvězdnou soustavu, která se vyvíjí do fáze planetární mlhoviny. Astronomové nyní studují snímek nahoře pořízený v polarizovaném světle s barevně kódovaným směrem polarizace, aby lépe porozuměli vzniku Bumerangu. Různé scénáře předchůdců vytvářejí různá množství a vzory polarizovaného světla. Snímek nahoře pořídila tento rok kamera ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu. Mlhovina Bumerang má asi jeden světelný rok a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Kentaur (Centaurus).

Štítky: Polarized light, Boomerang nebula


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »