Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Tempel 1

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Cílová kamera sondy Deep Impact pořídila při přibližování k jádru komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu sérii opravdu dramatických snímků. Následné obrázky zlepšují své rozlišení a zde byly složeny v měřítku 5 metrů na pixel, včetně snímků pořízených jen pár metrů od povrchu, chvilku před dopadem 4. července. Analýzou výsledného mračna trosek mohou badatelé přímo zkoumat složení komety, tedy kousku prvotního materiálu sluneční soustavy. Seznam přísad do receptu komety Tempel 1 pro prvotní polévku obsahuje zrníčka silikátů, sloučeniny železa, složité uhlovodíky, jíly a uhličitany, o kterých se předpokládá, že potřebují ke svému vzniku tekutou vodu, a možná by bylo lépe mluvit o kosmické pěně, jelikož jádro je zjevně porézní a načechrané. Jádro komety Tempel 1 je dlouhé asi 5 kilometrů a místo dopadu se nachází mezi dvěma velkými krátery poblíž spodku.

Štítky: Kometa, Jádro, Tempel 1, Deep impact, Souffle


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce s Venuší

Konjunkce Měsíce s Venuší nad Novým Malínem

Další informace »