Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Tempel 1

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Cílová kamera sondy Deep Impact pořídila při přibližování k jádru komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu sérii opravdu dramatických snímků. Následné obrázky zlepšují své rozlišení a zde byly složeny v měřítku 5 metrů na pixel, včetně snímků pořízených jen pár metrů od povrchu, chvilku před dopadem 4. července. Analýzou výsledného mračna trosek mohou badatelé přímo zkoumat složení komety, tedy kousku prvotního materiálu sluneční soustavy. Seznam přísad do receptu komety Tempel 1 pro prvotní polévku obsahuje zrníčka silikátů, sloučeniny železa, složité uhlovodíky, jíly a uhličitany, o kterých se předpokládá, že potřebují ke svému vzniku tekutou vodu, a možná by bylo lépe mluvit o kosmické pěně, jelikož jádro je zjevně porézní a načechrané. Jádro komety Tempel 1 je dlouhé asi 5 kilometrů a místo dopadu se nachází mezi dvěma velkými krátery poblíž spodku.

Štítky: Kometa, Jádro, Tempel 1, Deep impact, Souffle


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »