Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Tempel 1

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Cílová kamera sondy Deep Impact pořídila při přibližování k jádru komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu sérii opravdu dramatických snímků. Následné obrázky zlepšují své rozlišení a zde byly složeny v měřítku 5 metrů na pixel, včetně snímků pořízených jen pár metrů od povrchu, chvilku před dopadem 4. července. Analýzou výsledného mračna trosek mohou badatelé přímo zkoumat složení komety, tedy kousku prvotního materiálu sluneční soustavy. Seznam přísad do receptu komety Tempel 1 pro prvotní polévku obsahuje zrníčka silikátů, sloučeniny železa, složité uhlovodíky, jíly a uhličitany, o kterých se předpokládá, že potřebují ke svému vzniku tekutou vodu, a možná by bylo lépe mluvit o kosmické pěně, jelikož jádro je zjevně porézní a načechrané. Jádro komety Tempel 1 je dlouhé asi 5 kilometrů a místo dopadu se nachází mezi dvěma velkými krátery poblíž spodku.

Štítky: Kometa, Jádro, Tempel 1, Deep impact, Souffle


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »