Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Tempel 1

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Cílová kamera sondy Deep Impact pořídila při přibližování k jádru komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu sérii opravdu dramatických snímků. Následné obrázky zlepšují své rozlišení a zde byly složeny v měřítku 5 metrů na pixel, včetně snímků pořízených jen pár metrů od povrchu, chvilku před dopadem 4. července. Analýzou výsledného mračna trosek mohou badatelé přímo zkoumat složení komety, tedy kousku prvotního materiálu sluneční soustavy. Seznam přísad do receptu komety Tempel 1 pro prvotní polévku obsahuje zrníčka silikátů, sloučeniny železa, složité uhlovodíky, jíly a uhličitany, o kterých se předpokládá, že potřebují ke svému vzniku tekutou vodu, a možná by bylo lépe mluvit o kosmické pěně, jelikož jádro je zjevně porézní a načechrané. Jádro komety Tempel 1 je dlouhé asi 5 kilometrů a místo dopadu se nachází mezi dvěma velkými krátery poblíž spodku.

Štítky: Kometa, Jádro, Tempel 1, Deep impact, Souffle


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »