Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a zářijová obloha

Uznání a copyright: Philippe Moussette

Na zářijové obloze se už několikrát vyskytly pozoruhodné polární záře, latinsky aurora borealis, tedy severní světla. Důvodem je samozřejmě ne-tak-docela-klidné Slunce. Především, přes sluneční disk nyní přechází velká aktivní oblast, která už vyvolala mnohonásobná, intenzivní vzplanutí a velké výrony koronální hmoty (CME - coronal mass ejection), které minulý víkend vyvolaly široce rozvinutou aurorální aktivitu. Tento barevný příklad skvostných záclon polární záře zachytil 11. září objektiv rybí oko na obloze nad Quebecem v Kanadě. Je zde také vidět planeta Mars, nejjasnější objekt vlevo nahoře od středu. Poblíž Marsu (hned vpravo dole) je husté klubko hvězdokupy Plejády. Přesto že se může zdát polární záře docela blízko, tak ve skutečnosti vzniká ve velkých výškách, zhruba 100 kilometrů nad povrchem Země.

Štítky: Mars, Polární záře, Northern lights, Pleides


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »