Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Fobosu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Prostorem na rudou planetou uhání bramborovitý měsíc Fobos a za méně jak 8 hodin dokončí jeden oběh Marsu. A jelikož je jeho oběžná doba kratší jak doba otočky planety, tak pozorovatelé na Marsu vidí vycházet Fobos na západě a zapadat na východě a od obzoru k obzoru přitom putuje asi 5 1/2 hodin. Tyto tři snímky z družice Mars Global Surveyor (MGS) zaznamenaly oválný stín Fobosu jak letí 26. srpna 1999 nad západní částí Xanthe Terra. Zobrazená oblast má asi 250 kilometrů a na panelech zleva doprava je vidět přes červený filtr, modrý filtr a barevný kompozitní snímek z širokoúhlé kamery na MGS. Tři snadno viditelné tmavé skvrny přes červený filtr jsou nejspíše malá pole tmavých písečných dun na dně kráteru. Pokud byste stáli ve stínu Fobosu, tak byste uviděli marťanskou verzi zatmění Slunce!

Štítky: Mars, Zatmění, Phobos, Marsovský měsíc


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »