Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Had v temnotách

Uznání a copyright: Gary Stevens

Na tomto širokoúhlém snímku, který zachycuje směr k souhvězdí Hadonoše (dá se vyslovit i latinsky - Ophiuchus) a ke středu naší galaxie Mléčné dráhy, se nádherným hvězdným prostorem klikatí temné mlhoviny. Ve skutečnosti je zde viditelný centrální útvar tvaru S, dobře známý jako Hadí mlhovina. Nese také označení Barnard 72 (B72) a je jednou ze 182 tmavých oblastí na obloze, které na začátku 20. století zkatalogizoval astronom E. E. Barnard. Na rozdíl od jasných emisních mlhovin a hvězdokup, jsou Barnardovy mlhoviny tmavými mezihvězdnými oblaky skrytého plynu a prachu. Jejich tvar je viditelný jako kosmická silueta jenom proto, že leží v popředí ve směru pohledu k na hvězdy bohatým polím a zářícím hvězdným porodnicím v blízkosti roviny naší Galaxie. Řada Barnardových tmavých mlhovin je přitom sama pravděpodobným místem budoucího utváření hvězd. Barnard 72 má v průměru několik světelných roků a nachází se asi 650 světelných let daleko.

Štítky: Tmavá mlhovina, Snake Nebula, B72


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »