Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Had v temnotách

Uznání a copyright: Gary Stevens

Na tomto širokoúhlém snímku, který zachycuje směr k souhvězdí Hadonoše (dá se vyslovit i latinsky - Ophiuchus) a ke středu naší galaxie Mléčné dráhy, se nádherným hvězdným prostorem klikatí temné mlhoviny. Ve skutečnosti je zde viditelný centrální útvar tvaru S, dobře známý jako Hadí mlhovina. Nese také označení Barnard 72 (B72) a je jednou ze 182 tmavých oblastí na obloze, které na začátku 20. století zkatalogizoval astronom E. E. Barnard. Na rozdíl od jasných emisních mlhovin a hvězdokup, jsou Barnardovy mlhoviny tmavými mezihvězdnými oblaky skrytého plynu a prachu. Jejich tvar je viditelný jako kosmická silueta jenom proto, že leží v popředí ve směru pohledu k na hvězdy bohatým polím a zářícím hvězdným porodnicím v blízkosti roviny naší Galaxie. Řada Barnardových tmavých mlhovin je přitom sama pravděpodobným místem budoucího utváření hvězd. Barnard 72 má v průměru několik světelných roků a nachází se asi 650 světelných let daleko.

Štítky: Tmavá mlhovina, Snake Nebula, B72


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »