Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový a iontový ohon komety Hale-Bopp

Uznání a copyright: John Gleason (Celestial Images)

Kometa Hale-Bopp předčila v roce 1997 svojí skutečnou jasností všechny komety od roku 1811. Jelikož svého vrcholu dosáhla na jiné straně zemské dráhy, tak se kometa jevila pouze jasnější, jak kterákoliv kometa v posledních dvou desetiletích. Nahoře jsou vidět dva ohony vycházející z komety Hale-Bopp. Modrý iontový ohon se skládá z ionizovaných molekul plynu, z nichž při znovuzachycení elektronů zvlášť modře září oxid uhelnatý. Tento ohon je tvořen částicemi z rychlého slunečního větru, které působí na plyn z hlavy komety. Modrý iontový ohon míří pryč přímo od Slunce. Světle zbarvený prachový ohon tvoří kousky drtě z jádra komety a odtlačuje je tlak světla ze Slunce. Tento ohon míří téměř pryč od Slunce. Fotografie nahoře byla pořízena v březnu 1997.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Tails


30. vesmírný týden 2019

30. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 7. do 28. 7. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Vyvrcholí roj jižních delta Aquarid. K ISS dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-13. Indové odložili start sondy k Měsíci. Mezitím očekáváme další čtyři starty raket. Významné jubileum, 100 let, oslaví český astronom doc. Luboš Perek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

tieň Zeme

tieň Zeme [v skutočnosti by mal byť menší]

Další informace »