Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový a iontový ohon komety Hale-Bopp

Uznání a copyright: John Gleason (Celestial Images)

Kometa Hale-Bopp předčila v roce 1997 svojí skutečnou jasností všechny komety od roku 1811. Jelikož svého vrcholu dosáhla na jiné straně zemské dráhy, tak se kometa jevila pouze jasnější, jak kterákoliv kometa v posledních dvou desetiletích. Nahoře jsou vidět dva ohony vycházející z komety Hale-Bopp. Modrý iontový ohon se skládá z ionizovaných molekul plynu, z nichž při znovuzachycení elektronů zvlášť modře září oxid uhelnatý. Tento ohon je tvořen částicemi z rychlého slunečního větru, které působí na plyn z hlavy komety. Modrý iontový ohon míří pryč přímo od Slunce. Světle zbarvený prachový ohon tvoří kousky drtě z jádra komety a odtlačuje je tlak světla ze Slunce. Tento ohon míří téměř pryč od Slunce. Fotografie nahoře byla pořízena v březnu 1997.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Tails


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »