Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový a iontový ohon komety Hale-Bopp

Uznání a copyright: John Gleason (Celestial Images)

Kometa Hale-Bopp předčila v roce 1997 svojí skutečnou jasností všechny komety od roku 1811. Jelikož svého vrcholu dosáhla na jiné straně zemské dráhy, tak se kometa jevila pouze jasnější, jak kterákoliv kometa v posledních dvou desetiletích. Nahoře jsou vidět dva ohony vycházející z komety Hale-Bopp. Modrý iontový ohon se skládá z ionizovaných molekul plynu, z nichž při znovuzachycení elektronů zvlášť modře září oxid uhelnatý. Tento ohon je tvořen částicemi z rychlého slunečního větru, které působí na plyn z hlavy komety. Modrý iontový ohon míří pryč přímo od Slunce. Světle zbarvený prachový ohon tvoří kousky drtě z jádra komety a odtlačuje je tlak světla ze Slunce. Tento ohon míří téměř pryč od Slunce. Fotografie nahoře byla pořízena v březnu 1997.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Tails


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

perzeida

perzeida

Další informace »