Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc čeřící vlny v Saturnových prstencích

Uznání:

Co vyvolává malé vlnky v Saturnových prstencích? Pozorování prstenců, které sousedí s Keelerovou mezerou v prstencích Saturna ukázala neobvyklé vlny. Tyto vlny byly poprvé zpozorovány v minulém červenci a jsou vidět nahoře v jasném detailu na digitálně zhuštěné mozaice pořízené už dřív tento měsíc sondou Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Prstence tvořené mnoha malými částicemi z nějakých důvodů neobíhaly Saturn svým obvyklým způsobem. Bližší prohlídka obrázku ukazuje důvod - malý měsíček, který obíhá v Keelerově mezeře. Dosud neznámý měsíc má asi 7 kilometrů a zdá se, že má stejnou jasnost, jako částice okolních prstenců. Gravitace měsíčku pravděpodobně ruší oběžné dráhy těch částic prstenců, které se k němu přibližují a způsobuje tak, že se po průchodu měsíce třpytí sem a tam. Jelikož vnitřní částice obíhají rychleji než částice vnější, tak vlnovitý efekt vykazují pouze předcházející částice vnitřních prstenců a sledující částice vnějších prstenců.

Štítky: Měsíc, Saturn, Wave maker


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »