Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc čeřící vlny v Saturnových prstencích

Uznání:

Co vyvolává malé vlnky v Saturnových prstencích? Pozorování prstenců, které sousedí s Keelerovou mezerou v prstencích Saturna ukázala neobvyklé vlny. Tyto vlny byly poprvé zpozorovány v minulém červenci a jsou vidět nahoře v jasném detailu na digitálně zhuštěné mozaice pořízené už dřív tento měsíc sondou Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Prstence tvořené mnoha malými částicemi z nějakých důvodů neobíhaly Saturn svým obvyklým způsobem. Bližší prohlídka obrázku ukazuje důvod - malý měsíček, který obíhá v Keelerově mezeře. Dosud neznámý měsíc má asi 7 kilometrů a zdá se, že má stejnou jasnost, jako částice okolních prstenců. Gravitace měsíčku pravděpodobně ruší oběžné dráhy těch částic prstenců, které se k němu přibližují a způsobuje tak, že se po průchodu měsíce třpytí sem a tam. Jelikož vnitřní částice obíhají rychleji než částice vnější, tak vlnovitý efekt vykazují pouze předcházející částice vnitřních prstenců a sledující částice vnějších prstenců.

Štítky: Měsíc, Saturn, Wave maker


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »