Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc čeřící vlny v Saturnových prstencích

Uznání:

Co vyvolává malé vlnky v Saturnových prstencích? Pozorování prstenců, které sousedí s Keelerovou mezerou v prstencích Saturna ukázala neobvyklé vlny. Tyto vlny byly poprvé zpozorovány v minulém červenci a jsou vidět nahoře v jasném detailu na digitálně zhuštěné mozaice pořízené už dřív tento měsíc sondou Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Prstence tvořené mnoha malými částicemi z nějakých důvodů neobíhaly Saturn svým obvyklým způsobem. Bližší prohlídka obrázku ukazuje důvod - malý měsíček, který obíhá v Keelerově mezeře. Dosud neznámý měsíc má asi 7 kilometrů a zdá se, že má stejnou jasnost, jako částice okolních prstenců. Gravitace měsíčku pravděpodobně ruší oběžné dráhy těch částic prstenců, které se k němu přibližují a způsobuje tak, že se po průchodu měsíce třpytí sem a tam. Jelikož vnitřní částice obíhají rychleji než částice vnější, tak vlnovitý efekt vykazují pouze předcházející částice vnitřních prstenců a sledující částice vnějších prstenců.

Štítky: Měsíc, Saturn, Wave maker


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »