Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc čeřící vlny v Saturnových prstencích

Uznání:

Co vyvolává malé vlnky v Saturnových prstencích? Pozorování prstenců, které sousedí s Keelerovou mezerou v prstencích Saturna ukázala neobvyklé vlny. Tyto vlny byly poprvé zpozorovány v minulém červenci a jsou vidět nahoře v jasném detailu na digitálně zhuštěné mozaice pořízené už dřív tento měsíc sondou Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Prstence tvořené mnoha malými částicemi z nějakých důvodů neobíhaly Saturn svým obvyklým způsobem. Bližší prohlídka obrázku ukazuje důvod - malý měsíček, který obíhá v Keelerově mezeře. Dosud neznámý měsíc má asi 7 kilometrů a zdá se, že má stejnou jasnost, jako částice okolních prstenců. Gravitace měsíčku pravděpodobně ruší oběžné dráhy těch částic prstenců, které se k němu přibližují a způsobuje tak, že se po průchodu měsíce třpytí sem a tam. Jelikož vnitřní částice obíhají rychleji než částice vnější, tak vlnovitý efekt vykazují pouze předcházející částice vnitřních prstenců a sledující částice vnějších prstenců.

Štítky: Měsíc, Saturn, Wave maker


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »