Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víry a hvězdy v IC 4678

Uznání a copyright: Ken Siarkiewicz & Adam Block, NOAO, AURA, NSF

Toto málo pozorované pole hvězd v souhvězdí Střelce (Sagittarius) obohacují víry plynu a prachu. Docela rušný kout oblohy zvaný IC 4678 se nachází trochu stranou od více fotografovaných mlhovin Laguna (M8) a Trifid (M20). Na snímku nahoře vynikají velké emisní mlhoviny červeného zářícího plynu zvýrazněné neobvykle jasnými červenými vlákny. Pás řídkého prachu vlevo odráží především modré světlo jasných hvězd a tak vytváří malou reflekční mlhovinu. Napravo a dole naproti se pásma hustšího prahu jeví jako tmavé absorpční mlhoviny, které blokují světlo z hvězd ve větší vzdálenosti. IC 4678 má asi 25 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 5000 světelných let.

Štítky: Prach, Hvězdy, IC 4678


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »