Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikosti částic v Saturnových prstencích

Uznání: RSS, JPL, ESA, NASA

Z jak velkých částic se skládají Saturnovy prstence? K zodpovězení této otázky sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, už dříve v tomto měsíci odvysílala k Zemi přes prstence rádiové vlny na třech odlišných frekvencích. Experiment byl citlivý na velikosti částic, protože částice v prstencích mnohem větší jak vysílané rádiové vlny tyto vlny odrážejí pryč. Byly použity tři odlišné vlnové délky: přibližně 1 centimetr, 3,5 centimetru a 13 centimetrů. Výsledky jsou zakódovány do digitálně vytvořeného obrázku ve falešných barvách nahoře. Nachová barva na obrázku nahoře znamená oblasti s převahou částic větších jak 5 centimetrů, zatímco zelená představuje oblasti s výrazným zastoupením malých částic, dokonce menších jak 1 centimetr. Bílý střed Saturnova prstence B ukazuje, že hustota částic byla příliš vysoká, takže se velikost nedala dobře určit. Další rádiová pozorování ukazují, že některé částice v prstencích mohou mít i několik metrů. Působivá podstata a jasnost ostrého obrázku nahoře by mohla pomoci s určením původu Saturnovy krásné, ale tajemné soustavy prstenců.

Štítky: Prach, Hvězdy, IC 4678


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »