Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikosti částic v Saturnových prstencích

Uznání: RSS, JPL, ESA, NASA

Z jak velkých částic se skládají Saturnovy prstence? K zodpovězení této otázky sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, už dříve v tomto měsíci odvysílala k Zemi přes prstence rádiové vlny na třech odlišných frekvencích. Experiment byl citlivý na velikosti částic, protože částice v prstencích mnohem větší jak vysílané rádiové vlny tyto vlny odrážejí pryč. Byly použity tři odlišné vlnové délky: přibližně 1 centimetr, 3,5 centimetru a 13 centimetrů. Výsledky jsou zakódovány do digitálně vytvořeného obrázku ve falešných barvách nahoře. Nachová barva na obrázku nahoře znamená oblasti s převahou částic větších jak 5 centimetrů, zatímco zelená představuje oblasti s výrazným zastoupením malých částic, dokonce menších jak 1 centimetr. Bílý střed Saturnova prstence B ukazuje, že hustota částic byla příliš vysoká, takže se velikost nedala dobře určit. Další rádiová pozorování ukazují, že některé částice v prstencích mohou mít i několik metrů. Působivá podstata a jasnost ostrého obrázku nahoře by mohla pomoci s určením původu Saturnovy krásné, ale tajemné soustavy prstenců.

Štítky: Prach, Hvězdy, IC 4678


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »