Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikosti částic v Saturnových prstencích

Uznání: RSS, JPL, ESA, NASA

Z jak velkých částic se skládají Saturnovy prstence? K zodpovězení této otázky sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, už dříve v tomto měsíci odvysílala k Zemi přes prstence rádiové vlny na třech odlišných frekvencích. Experiment byl citlivý na velikosti částic, protože částice v prstencích mnohem větší jak vysílané rádiové vlny tyto vlny odrážejí pryč. Byly použity tři odlišné vlnové délky: přibližně 1 centimetr, 3,5 centimetru a 13 centimetrů. Výsledky jsou zakódovány do digitálně vytvořeného obrázku ve falešných barvách nahoře. Nachová barva na obrázku nahoře znamená oblasti s převahou částic větších jak 5 centimetrů, zatímco zelená představuje oblasti s výrazným zastoupením malých částic, dokonce menších jak 1 centimetr. Bílý střed Saturnova prstence B ukazuje, že hustota částic byla příliš vysoká, takže se velikost nedala dobře určit. Další rádiová pozorování ukazují, že některé částice v prstencích mohou mít i několik metrů. Působivá podstata a jasnost ostrého obrázku nahoře by mohla pomoci s určením původu Saturnovy krásné, ale tajemné soustavy prstenců.

Štítky: Prach, Hvězdy, IC 4678


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »