Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikosti částic v Saturnových prstencích

Uznání: RSS, JPL, ESA, NASA

Z jak velkých částic se skládají Saturnovy prstence? K zodpovězení této otázky sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, už dříve v tomto měsíci odvysílala k Zemi přes prstence rádiové vlny na třech odlišných frekvencích. Experiment byl citlivý na velikosti částic, protože částice v prstencích mnohem větší jak vysílané rádiové vlny tyto vlny odrážejí pryč. Byly použity tři odlišné vlnové délky: přibližně 1 centimetr, 3,5 centimetru a 13 centimetrů. Výsledky jsou zakódovány do digitálně vytvořeného obrázku ve falešných barvách nahoře. Nachová barva na obrázku nahoře znamená oblasti s převahou částic větších jak 5 centimetrů, zatímco zelená představuje oblasti s výrazným zastoupením malých částic, dokonce menších jak 1 centimetr. Bílý střed Saturnova prstence B ukazuje, že hustota částic byla příliš vysoká, takže se velikost nedala dobře určit. Další rádiová pozorování ukazují, že některé částice v prstencích mohou mít i několik metrů. Působivá podstata a jasnost ostrého obrázku nahoře by mohla pomoci s určením původu Saturnovy krásné, ale tajemné soustavy prstenců.

Štítky: Prach, Hvězdy, IC 4678


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »