Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Dean Jacobsen

Krásná mlhovina Trifid (alias M20), která je fotogenickou studií kosmických kontrastů, leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid, který je hvězdotvornou oblastí v rovině naší galaxie, krásně ilustruje hned tři základní typy astronomických mlhovin: červené emisní mlhoviny, kterým dominuje světlo atomů vodíku, modré reflekční mlhoviny, které vznikají od prachu odráženým světlem hvězd a tmavé absorpční mlhoviny, které jsou v siluetě viděnými hustými mračny prachu. Mlhovina Trifid získala své populární jméno díky jasné červené emisní mlhovině, která je rozdělená zhruba do tří částí temnými prachovými pásy. Na tomto výtečném širokém pohledu je oblast s červenou emisí obklopena modrým závojem reflekční mlhoviny, která tak něco prozrazuje. Na podrobných snímcích této oblasti dalekohledem Hubble Space Telescope jsou vidět pilíře dlouhé světelný rok a novými hvězdami vytvářené výtrysky.

Štítky: Star-formation, Prach, Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Trifid


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »