Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Dean Jacobsen

Krásná mlhovina Trifid (alias M20), která je fotogenickou studií kosmických kontrastů, leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid, který je hvězdotvornou oblastí v rovině naší galaxie, krásně ilustruje hned tři základní typy astronomických mlhovin: červené emisní mlhoviny, kterým dominuje světlo atomů vodíku, modré reflekční mlhoviny, které vznikají od prachu odráženým světlem hvězd a tmavé absorpční mlhoviny, které jsou v siluetě viděnými hustými mračny prachu. Mlhovina Trifid získala své populární jméno díky jasné červené emisní mlhovině, která je rozdělená zhruba do tří částí temnými prachovými pásy. Na tomto výtečném širokém pohledu je oblast s červenou emisí obklopena modrým závojem reflekční mlhoviny, která tak něco prozrazuje. Na podrobných snímcích této oblasti dalekohledem Hubble Space Telescope jsou vidět pilíře dlouhé světelný rok a novými hvězdami vytvářené výtrysky.

Štítky: Star-formation, Prach, Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Trifid


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »