Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná skvrna na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Podivná skvrna na Titanu by mohla být mrakem, pokud ano, tak je to trvalý mrak. Kamery na palubě sondy Cassini nahlédly při přiblížení k Titanu do husté mlhavé atmosféry tohoto největšího Saturnova měsíce, a v letech 2005 i 2004 našly ve stejné poloze jasnou skvrnu. Na tomto snímku ve falešných barvách z přístroje VIMS je poblíž horního okraje Titanu vidět skoro 500 kilometrů široká skvrna, nejjasnější je na infračervených vlnových délkách. Kromě myšlenky, že tato jedinečně zbarvená skvrna je trvalým mrakem, možná ovládaným povrchovými útvary, se badatelé také zabývají doměnkami, že skrvnu způsobuje neobvyklý povrchový materiál nebo extrémně vysoké pohoří. Všimli si též, že by jasná infračervená skvrna mohla být horká. Další údaje, které by poodhalily podstatu této podivné skvrny, se očekávají od plánovaného přiblížení v červenci 2006, kdy se kamery sondy Cassini na skvrnu podívají za Titanovy noci. Pokud bude skvrna v noci zářit, tak je horká.

Štítky: Saturn, Titan, Cassini spacecraft


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »