Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná skvrna na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Podivná skvrna na Titanu by mohla být mrakem, pokud ano, tak je to trvalý mrak. Kamery na palubě sondy Cassini nahlédly při přiblížení k Titanu do husté mlhavé atmosféry tohoto největšího Saturnova měsíce, a v letech 2005 i 2004 našly ve stejné poloze jasnou skvrnu. Na tomto snímku ve falešných barvách z přístroje VIMS je poblíž horního okraje Titanu vidět skoro 500 kilometrů široká skvrna, nejjasnější je na infračervených vlnových délkách. Kromě myšlenky, že tato jedinečně zbarvená skvrna je trvalým mrakem, možná ovládaným povrchovými útvary, se badatelé také zabývají doměnkami, že skrvnu způsobuje neobvyklý povrchový materiál nebo extrémně vysoké pohoří. Všimli si též, že by jasná infračervená skvrna mohla být horká. Další údaje, které by poodhalily podstatu této podivné skvrny, se očekávají od plánovaného přiblížení v červenci 2006, kdy se kamery sondy Cassini na skvrnu podívají za Titanovy noci. Pokud bude skvrna v noci zářit, tak je horká.

Štítky: Saturn, Titan, Cassini spacecraft


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »