Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná skvrna na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Podivná skvrna na Titanu by mohla být mrakem, pokud ano, tak je to trvalý mrak. Kamery na palubě sondy Cassini nahlédly při přiblížení k Titanu do husté mlhavé atmosféry tohoto největšího Saturnova měsíce, a v letech 2005 i 2004 našly ve stejné poloze jasnou skvrnu. Na tomto snímku ve falešných barvách z přístroje VIMS je poblíž horního okraje Titanu vidět skoro 500 kilometrů široká skvrna, nejjasnější je na infračervených vlnových délkách. Kromě myšlenky, že tato jedinečně zbarvená skvrna je trvalým mrakem, možná ovládaným povrchovými útvary, se badatelé také zabývají doměnkami, že skrvnu způsobuje neobvyklý povrchový materiál nebo extrémně vysoké pohoří. Všimli si též, že by jasná infračervená skvrna mohla být horká. Další údaje, které by poodhalily podstatu této podivné skvrny, se očekávají od plánovaného přiblížení v červenci 2006, kdy se kamery sondy Cassini na skvrnu podívají za Titanovy noci. Pokud bude skvrna v noci zářit, tak je horká.

Štítky: Saturn, Titan, Cassini spacecraft


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »