Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná skvrna na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Podivná skvrna na Titanu by mohla být mrakem, pokud ano, tak je to trvalý mrak. Kamery na palubě sondy Cassini nahlédly při přiblížení k Titanu do husté mlhavé atmosféry tohoto největšího Saturnova měsíce, a v letech 2005 i 2004 našly ve stejné poloze jasnou skvrnu. Na tomto snímku ve falešných barvách z přístroje VIMS je poblíž horního okraje Titanu vidět skoro 500 kilometrů široká skvrna, nejjasnější je na infračervených vlnových délkách. Kromě myšlenky, že tato jedinečně zbarvená skvrna je trvalým mrakem, možná ovládaným povrchovými útvary, se badatelé také zabývají doměnkami, že skrvnu způsobuje neobvyklý povrchový materiál nebo extrémně vysoké pohoří. Všimli si též, že by jasná infračervená skvrna mohla být horká. Další údaje, které by poodhalily podstatu této podivné skvrny, se očekávají od plánovaného přiblížení v červenci 2006, kdy se kamery sondy Cassini na skvrnu podívají za Titanovy noci. Pokud bude skvrna v noci zářit, tak je horká.

Štítky: Saturn, Titan, Cassini spacecraft


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »