Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Himalájský horizont z vesmíru

Uznání: Expedition 1, ISS, EOL NASA

This stunning aerial view shows the rugged snow covered peaks of a Himalayan mountain range in Nepal. The seventh-highest peak on the planet, Dhaulagiri, is the high point on the horizon at the left while in the foreground lies the southern Tibetan Plateau of China. But, contrary to appearances, this picture wasn't taken from an airliner cruising at 30,000 feet. Instead it was taken with a 35mm camera and telephoto lens by the Expedition 1 crew aboard the International Space Station -- orbiting 200 nautical miles above the Earth. The Himalayan mountains were created by crustal plate tectonics on planet Earth some 70 million years ago, as the Indian plate began a collision with the Eurasian plate. Himalayan uplift still continues today at a rate of a few millimeters per year.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Himalayas


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »