Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Himalájský horizont z vesmíru

Uznání: Expedition 1, ISS, EOL NASA

This stunning aerial view shows the rugged snow covered peaks of a Himalayan mountain range in Nepal. The seventh-highest peak on the planet, Dhaulagiri, is the high point on the horizon at the left while in the foreground lies the southern Tibetan Plateau of China. But, contrary to appearances, this picture wasn't taken from an airliner cruising at 30,000 feet. Instead it was taken with a 35mm camera and telephoto lens by the Expedition 1 crew aboard the International Space Station -- orbiting 200 nautical miles above the Earth. The Himalayan mountains were created by crustal plate tectonics on planet Earth some 70 million years ago, as the Indian plate began a collision with the Eurasian plate. Himalayan uplift still continues today at a rate of a few millimeters per year.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Himalayas


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »