Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Himalájský horizont z vesmíru

Uznání: Expedition 1, ISS, EOL NASA

This stunning aerial view shows the rugged snow covered peaks of a Himalayan mountain range in Nepal. The seventh-highest peak on the planet, Dhaulagiri, is the high point on the horizon at the left while in the foreground lies the southern Tibetan Plateau of China. But, contrary to appearances, this picture wasn't taken from an airliner cruising at 30,000 feet. Instead it was taken with a 35mm camera and telephoto lens by the Expedition 1 crew aboard the International Space Station -- orbiting 200 nautical miles above the Earth. The Himalayan mountains were created by crustal plate tectonics on planet Earth some 70 million years ago, as the Indian plate began a collision with the Eurasian plate. Himalayan uplift still continues today at a rate of a few millimeters per year.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Himalayas


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »