Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový proud Trpaslíka ve Střelci

Uznání kresby a copyright: David Martinez-Delgado (MPIA) & Gabriel Perez (IAC)

Is our Milky Way Galaxy out to lunch? Recent wide field images and analyses now indicate that our home galaxy is actually still in the process of devouring one of its closer satellite neighbors. This unfortunate neighbor, the Sagittarius Dwarf galaxy, is now seen to be part of a larger Sagittarius Tidal Stream, a loose filament of stars, gas, and possibly dark matter that entangles the Milky Way. An artist's depiction of the stream is shown above. Speculation also holds that the Sagittarius Dwarf was once pulled through the Milky Way disk very close to our Sun's current location. An important resulting realization is that galaxies contain a jumble of clumps and filaments of both dim and dark matter.

Štítky: Mléčná dráha, Sagittarius Dwarf


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »