Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový proud Trpaslíka ve Střelci

Uznání kresby a copyright: David Martinez-Delgado (MPIA) & Gabriel Perez (IAC)

Is our Milky Way Galaxy out to lunch? Recent wide field images and analyses now indicate that our home galaxy is actually still in the process of devouring one of its closer satellite neighbors. This unfortunate neighbor, the Sagittarius Dwarf galaxy, is now seen to be part of a larger Sagittarius Tidal Stream, a loose filament of stars, gas, and possibly dark matter that entangles the Milky Way. An artist's depiction of the stream is shown above. Speculation also holds that the Sagittarius Dwarf was once pulled through the Milky Way disk very close to our Sun's current location. An important resulting realization is that galaxies contain a jumble of clumps and filaments of both dim and dark matter.

Štítky: Mléčná dráha, Sagittarius Dwarf


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

fotografováno mobilem, nic jiného jsem zrovna po ruce neměl

Další informace »