Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea: velká bílá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo tuto velkou bílou skvrnu na povrchu Saturnova měsíce Rhea? Skvrny si poprvé v minulém roce povšimla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Dubnový Cassiniho průlet kolem Rhei skvrnu zobrazil do velkých podrobností. Astronomové vytvořili hypotézu, že světlá skvrna je výsledkem poměrně nedávného impaktu na povrch ledového měsíce. Impakt, který pravděpodobně vytvořil kráter, také rozstříknul vnitřní světlý materiál po tmavém povrchu. Rhea má 1 500 kilometrů a je po Titanu druhým největším měsícem Saturna. Rhea vykazuje několik dalších světlých povrchových útvarů, které doposud nebyly pochopeny.

Štítky: Saturn, Rhea, White spot


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »