Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea: velká bílá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo tuto velkou bílou skvrnu na povrchu Saturnova měsíce Rhea? Skvrny si poprvé v minulém roce povšimla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Dubnový Cassiniho průlet kolem Rhei skvrnu zobrazil do velkých podrobností. Astronomové vytvořili hypotézu, že světlá skvrna je výsledkem poměrně nedávného impaktu na povrch ledového měsíce. Impakt, který pravděpodobně vytvořil kráter, také rozstříknul vnitřní světlý materiál po tmavém povrchu. Rhea má 1 500 kilometrů a je po Titanu druhým největším měsícem Saturna. Rhea vykazuje několik dalších světlých povrchových útvarů, které doposud nebyly pochopeny.

Štítky: Saturn, Rhea, White spot


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »