Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea: velká bílá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo tuto velkou bílou skvrnu na povrchu Saturnova měsíce Rhea? Skvrny si poprvé v minulém roce povšimla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Dubnový Cassiniho průlet kolem Rhei skvrnu zobrazil do velkých podrobností. Astronomové vytvořili hypotézu, že světlá skvrna je výsledkem poměrně nedávného impaktu na povrch ledového měsíce. Impakt, který pravděpodobně vytvořil kráter, také rozstříknul vnitřní světlý materiál po tmavém povrchu. Rhea má 1 500 kilometrů a je po Titanu druhým největším měsícem Saturna. Rhea vykazuje několik dalších světlých povrchových útvarů, které doposud nebyly pochopeny.

Štítky: Saturn, Rhea, White spot


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »