Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea: velká bílá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo tuto velkou bílou skvrnu na povrchu Saturnova měsíce Rhea? Skvrny si poprvé v minulém roce povšimla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Dubnový Cassiniho průlet kolem Rhei skvrnu zobrazil do velkých podrobností. Astronomové vytvořili hypotézu, že světlá skvrna je výsledkem poměrně nedávného impaktu na povrch ledového měsíce. Impakt, který pravděpodobně vytvořil kráter, také rozstříknul vnitřní světlý materiál po tmavém povrchu. Rhea má 1 500 kilometrů a je po Titanu druhým největším měsícem Saturna. Rhea vykazuje několik dalších světlých povrchových útvarů, které doposud nebyly pochopeny.

Štítky: Saturn, Rhea, White spot


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »