Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Trifid z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

V mlhovině Trifid se dohromady nachází nevýslovná krása i nepředstavitelný zmatek. Tato fotogenická mlhovina je též známá jako M20 a je vidět dobrým triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy vzniku hvězd vytvářejí nejen barvy, ale také chaos. Červeně zářící plyn je výsledkem vysokoenergetického světla hvězd, které naráží do plynu vodíku. Temná prachová vlákna, která protkávají M20, vznikala v atmosférách chladných obrů a v troskách po supernovách. Která z jasných, mladých hvězd rozsvěcuje modrou reflekční mlhovinu, je stále předmětem výzkumu. Světlo z M20, které dnes vidíme, ji opustilo asi před 3000 lety, i když přesná vzdálenost není známá. Napříč přes M20 to světlu trvá asi 50 let.

Štítky: Prach, M20, Trifid Nebula


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »