Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Iowa

Uznání a copyright: Stan Richard

Minulou neděli časně ráno nebyly hvězdy na obloze nad státem Iowa jedinými světly. Z nebe také zářila polární záře, která se rozprostírala nad středozápadem USA a nad dalšími místy, kde se nevyskytuje tak často. Širokou škálu aurorálních aktivit vyvolal koronální výtrysk hmoty (coronal mass ejection - CME), když o několik dnů dříve vyslal ze Slunce mračno energetických částic, které potom kolidovaly s magnetosférou planety Země. Tento úkaz zaznamenal u jezera Saylorville poblíž Des Moines fotograf Stan Richard, který byl upozorněn na podmínky vhodné pro polární záře. Při pohledu na východ je poblíž středu snímku vidět nad obzorem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) jasná planeta Mars. I když se zdá, že barevné paprsky končí těsně nad vodou, tak ve skutečnosti jsou ve výskách 100 kilometrů a více.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Iowa


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »