Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá globule v IC 1396

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight

Je v IC 1396 strašidlo? Části plynových a prachových mračen této hvězdotvorné oblasti, některými označované jako mlhovina Sloní chobot, mohou nabývat netušených forem, někdy skoro lidských. Jediným opravdovým strašidlem je tam jasná mladá hvězda, naštěstí dost daleko od Země, než aby nám ublížila. Energetické světlo z této hvězdy ujídá prach z tmavé kometární globule, která je v horní části snímku nahoře. Výtrysky a vítr částic, které tato hvězda emituje také odtlačují okolní plyn a prach. Poměrně slabá komplexní mlhovina IC 1396 vzdálená skoro 3000 světelných let pokrývá na obloze mnohem větší oblast, než jak je vidět zde a má zdánlivou šířku více jak 10 měsíčních úplňků.

Štítky: Elephant's Trunk Nebula, IC 1396, Cometary globule


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »