Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá globule v IC 1396

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight

Je v IC 1396 strašidlo? Části plynových a prachových mračen této hvězdotvorné oblasti, některými označované jako mlhovina Sloní chobot, mohou nabývat netušených forem, někdy skoro lidských. Jediným opravdovým strašidlem je tam jasná mladá hvězda, naštěstí dost daleko od Země, než aby nám ublížila. Energetické světlo z této hvězdy ujídá prach z tmavé kometární globule, která je v horní části snímku nahoře. Výtrysky a vítr částic, které tato hvězda emituje také odtlačují okolní plyn a prach. Poměrně slabá komplexní mlhovina IC 1396 vzdálená skoro 3000 světelných let pokrývá na obloze mnohem větší oblast, než jak je vidět zde a má zdánlivou šířku více jak 10 měsíčních úplňků.

Štítky: Elephant's Trunk Nebula, IC 1396, Cometary globule


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »