Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptune a Triton z Palomaru

Uznání a copyright: D. Banfield, P. D. Nicholson, & B. J. Conrath (Cornell), Palomar Obs., JPL, NASA

Jaké je na Neptunu počasí? Sledování hlavních vzorců počasí plynového obra na vnějšku Sluneční soustavy může pomoci při pochopení globálních vzorců počasí zde na Zemi. Posledních pět roků byl Neptun v létě pravidelně snímkován a byly studovány vzorce počasí. Nahoře je vidět poslední obrázek pořízený 15. září ve falešných barvách. Visible in pink near Dole vpravo je na Neptunu v růžové barvě vidět nová bouře zvaná Anabela, která je několikrát větší, než její pozemská sestra Isabela, bouřkový systém, který se zároveň vyskytoval i na Zemi. Ačkoliv Isabela měla trvání několika týdnů, tak nikdo neví jak dlouho potrvá Anabela. Vpravo nahoře je neptunův největší měsíc Triton, neobvyklý měsíc, který vyniká vulkány vyvrhujícími led.

Štítky: Coma Cluster of Galaxies


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »