Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výrazná sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Jednou z největších slunečních podívaných jsou protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který je držen nad slunečním povrchem magnetickým polem. Sonda NASA SOHO, která obíhá kolem Slunce, minulý měsíc zobrazila impozantně velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se snadno vešla i Země. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může se rozrůst do koronálního výronu hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), který vyvrhává do sluneční soustavy horký plyn. Energetický mechanismus, který vytváří a uchovává sluneční protuberance, je sice nějak spojen se změnami slunečního magnetického pole, ale je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »