Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výrazná sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Jednou z největších slunečních podívaných jsou protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který je držen nad slunečním povrchem magnetickým polem. Sonda NASA SOHO, která obíhá kolem Slunce, minulý měsíc zobrazila impozantně velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se snadno vešla i Země. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může se rozrůst do koronálního výronu hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), který vyvrhává do sluneční soustavy horký plyn. Energetický mechanismus, který vytváří a uchovává sluneční protuberance, je sice nějak spojen se změnami slunečního magnetického pole, ale je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »