Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výrazná sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Jednou z největších slunečních podívaných jsou protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který je držen nad slunečním povrchem magnetickým polem. Sonda NASA SOHO, která obíhá kolem Slunce, minulý měsíc zobrazila impozantně velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se snadno vešla i Země. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může se rozrůst do koronálního výronu hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), který vyvrhává do sluneční soustavy horký plyn. Energetický mechanismus, který vytváří a uchovává sluneční protuberance, je sice nějak spojen se změnami slunečního magnetického pole, ale je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »