Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M39: Otevřená hvězdokupa v Labuti

Uznání a copyright: Heidi Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Těsně na hranici lidského vidění se nachází barvité pole hvězd, které obsahuje jednu z větších otevřených hvězdokup na severní obloze. M39 má úhlový rozměr větší jak Měsíc a poměrně málo hvězd v kupě se nachází pouze 800 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Obrázek M39 nahoře je mozaikou z 33 snímků pořízených dalekohledem WIYN na Kitt Peaku v Arizoně v USA. Všechny hvězdy v M39 jsou staré asi 300 miliónů let, jsou tedy mnohem mladší než naše 5000 miliónů let staré Slunce. Otevřené hvězdokupy, které se také nazývají galaktické hvězdokupy, obsahují méně hvězd a mladších, než kulové hvězdokupy. Také na rozdíl od kulových hvězdokup se obecně otevřené hvězdokupy váží k rovině naší Galaxie.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M39


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »