Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 869 a NGC 884: Dvojitá otevřená hvězdokupa

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Většina hvězdokup je mimořádně působivých. Otevřené hvězdokupy NGC 869 a NGC 884 jsou ovšem působivé dvojnásob. Tato neobvyklá dvojitá hvězdokupa, též známá jako "chi a h Persei", která je vidět nahoře, je dostatečně jasná, aby mohla být z tmavých míst vidět dokonce i bez triedru. Přestože jejich objev jistě předcházel psanou historii, tak tuto "dvojitou kupu" katalogizoval až řecký astronom Hipparchos. Obě hvězdokupy se nachází ve vzdálenosti přes 7000 světelných let v souhvězdí Perseus, ale od sebe je dělí jenom stovky světelných let.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Double cluster, NGC 869


42. vesmírný týden 2024

42. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 10. do 20. 10. 2024. Měsíc bude v úplňku, potká Saturn a Neptun a v sobotu je téměř v Plejádách. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní obloze je jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX dostala povolení k opětovným startům raket Falcon 9 a v sobotu dostala náhle povolení také k 5. testu Super Heavy Starship, čehož hned v neděli náležitě využila. Přepisuje se historie, když raketový stupeň dosedl zpět na startovní věž. Před 35 lety se k Jupiteru vydala sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa S3 Atlas

Viditelná pouhým okem těsně před vstupem hlavy komety do pásu oblačnosti.

Další informace »