Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery poseté ledové útesy na Saturnově Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Povrch Saturnova měsíce Tethysu je rozbráděn ledovými útesy a krátery. Když koncem minulého měsíce prolétala kolem tohoto zmrzlého ledového měsíce kosmická sonda Cassini, tak pořídila doposud nejpodrobnější snímky Tethysu. Snímek nahoře byl pořízen ze vzdálenosti asi 32 000 kilometrů a ukazuje rozeklanou krajinu dlouhých útesů pokrytých krátery. Na dně mnoha kráterů je vidět nějaký druh neznámé, světle zbarvené látky, na rozdíl od neznámé tmavé látky, která je vidět na dnech kráterů Saturnova měsíce Hyperionu. Tethys má asi 1000 kilometrů a je jedním z největších měsíců Saturnu. Hustota Tethysu ukazuje na složení skoro čistého vodního ledu. O Tethysu se předpokládá, že byl ve své dávné minulosti po jistou dobu převážně kapalný a některé z jeho dlouhých ledových útesů vznikly jako následek prasklin při zamrzání.

Štítky: Saturn, Povrch, Tethys


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »