Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery poseté ledové útesy na Saturnově Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Povrch Saturnova měsíce Tethysu je rozbráděn ledovými útesy a krátery. Když koncem minulého měsíce prolétala kolem tohoto zmrzlého ledového měsíce kosmická sonda Cassini, tak pořídila doposud nejpodrobnější snímky Tethysu. Snímek nahoře byl pořízen ze vzdálenosti asi 32 000 kilometrů a ukazuje rozeklanou krajinu dlouhých útesů pokrytých krátery. Na dně mnoha kráterů je vidět nějaký druh neznámé, světle zbarvené látky, na rozdíl od neznámé tmavé látky, která je vidět na dnech kráterů Saturnova měsíce Hyperionu. Tethys má asi 1000 kilometrů a je jedním z největších měsíců Saturnu. Hustota Tethysu ukazuje na složení skoro čistého vodního ledu. O Tethysu se předpokládá, že byl ve své dávné minulosti po jistou dobu převážně kapalný a některé z jeho dlouhých ledových útesů vznikly jako následek prasklin při zamrzání.

Štítky: Saturn, Povrch, Tethys


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »