Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strmé útesy na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Poblíž severního pólu Marsu se vyskytují skoro dvoukilometrové svislé útesy. Nahoře na snímku marťanské severní polární čepičky jsou také vidět červené kamenité písčité oblasti, bílé oblasti ledu a tmavé oblasti doposud neznámého složení, přičemž existuje hypotéza, že jde o vulkanický popel. Předpokládá se, že útesy ohraničují vulkanickou kalderu. Ačkoliv tak strmý sráz marťanských útesů je extrémní, tak přece není tak hluboký, jako v jiných oblastech naší sluneční soustavy včetně 3,4 kilometrové hlubiny kaňonu Colca na Zemi a 20 kilometrové hloubky Verona Rupes na Uranově měsíci Mirandě. Snímek nahoře je digitálně rekonstruovaný do perspektivního pohledu a byl pořízen vysokorozlišující stereokamerou na palubě kosmické sondy Mars Express organizace ESA, která nyní obíhá kolem Marsu.

Štítky: Mars, Cliffs, Poles


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »