Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strmé útesy na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Poblíž severního pólu Marsu se vyskytují skoro dvoukilometrové svislé útesy. Nahoře na snímku marťanské severní polární čepičky jsou také vidět červené kamenité písčité oblasti, bílé oblasti ledu a tmavé oblasti doposud neznámého složení, přičemž existuje hypotéza, že jde o vulkanický popel. Předpokládá se, že útesy ohraničují vulkanickou kalderu. Ačkoliv tak strmý sráz marťanských útesů je extrémní, tak přece není tak hluboký, jako v jiných oblastech naší sluneční soustavy včetně 3,4 kilometrové hlubiny kaňonu Colca na Zemi a 20 kilometrové hloubky Verona Rupes na Uranově měsíci Mirandě. Snímek nahoře je digitálně rekonstruovaný do perspektivního pohledu a byl pořízen vysokorozlišující stereokamerou na palubě kosmické sondy Mars Express organizace ESA, která nyní obíhá kolem Marsu.

Štítky: Mars, Cliffs, Poles


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »