Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strmé útesy na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Poblíž severního pólu Marsu se vyskytují skoro dvoukilometrové svislé útesy. Nahoře na snímku marťanské severní polární čepičky jsou také vidět červené kamenité písčité oblasti, bílé oblasti ledu a tmavé oblasti doposud neznámého složení, přičemž existuje hypotéza, že jde o vulkanický popel. Předpokládá se, že útesy ohraničují vulkanickou kalderu. Ačkoliv tak strmý sráz marťanských útesů je extrémní, tak přece není tak hluboký, jako v jiných oblastech naší sluneční soustavy včetně 3,4 kilometrové hlubiny kaňonu Colca na Zemi a 20 kilometrové hloubky Verona Rupes na Uranově měsíci Mirandě. Snímek nahoře je digitálně rekonstruovaný do perspektivního pohledu a byl pořízen vysokorozlišující stereokamerou na palubě kosmické sondy Mars Express organizace ESA, která nyní obíhá kolem Marsu.

Štítky: Mars, Cliffs, Poles


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »