Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Liščí kožešina

Uznání a copyright: Russell Croman

Mlhovina okolo jasné hvězdy S Mon je vyplněna tmavým prachem a zářícím plynem. Podivné tvary které tuto hvězdu obklopují, pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, který reaguje komplexními způsoby s energetickým světlem a s horkým plynem vyvrhovaným z mladých hvězd. Oblast hned pod S Mon, což je jasná hvězda na obrázku nahoře, se pro svou barvu a texturu nazývá mlhovina Liščí kožešina. Modrá záře, která přímo obklopuje S Mon vyplývá z odrazů, od okolního prachu, který odráží světlo jasných hvězd. Difuznější červená záře zase pochází z emise, kde světlo hvězd ionizuje vodík. Růžové oblasti jsou osvětlené kombinací obou procesů. S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy pojmenované NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), hned na sever od mlhoviny Kužel.

Štítky: Prach, S Mon, Fox Fur Nebula


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »