Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Liščí kožešina

Uznání a copyright: Russell Croman

Mlhovina okolo jasné hvězdy S Mon je vyplněna tmavým prachem a zářícím plynem. Podivné tvary které tuto hvězdu obklopují, pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, který reaguje komplexními způsoby s energetickým světlem a s horkým plynem vyvrhovaným z mladých hvězd. Oblast hned pod S Mon, což je jasná hvězda na obrázku nahoře, se pro svou barvu a texturu nazývá mlhovina Liščí kožešina. Modrá záře, která přímo obklopuje S Mon vyplývá z odrazů, od okolního prachu, který odráží světlo jasných hvězd. Difuznější červená záře zase pochází z emise, kde světlo hvězd ionizuje vodík. Růžové oblasti jsou osvětlené kombinací obou procesů. S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy pojmenované NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), hned na sever od mlhoviny Kužel.

Štítky: Prach, S Mon, Fox Fur Nebula


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »