Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpráva ze Země

Uznání: Frank Drake (UCSC) et al., Arecibo Observatory (Cornell, NAIC)

Co nám ti pozemšťané chtějí říci? Zpráva nahoře byla v roce 1974 odvysílána ze Země ke kulové hvězdokupě M13. Při znovu uvedení do provozu observatoře v Arecibu, která stále disponuje největším radioteleskopem na světě, byl odeslán řetězec jedniček a nul, který představuje diagram nahoře. Tento pokus o mimozemskou komunikaci byl povětšině oslavný, vždyť lidstvo do vesmíru náhodně vysílá rádiové a televizní signály. I kdyby byla tako zpráva přijata, tak M13 je natolik vzdálená, že na odpověď bychom museli čekat 50 000 let. Zpráva nahoře poskytuje několik prostých údajů o lidstvu a jeho znalostech: zleva doprava jsou čísla od jedné do deseti, atomy včetně vodíku a uhlíku, některé zajímavé molekuly, DNA, popis člověka, základy naší sluneční soustavy a základy o vysílajícím teleskopu. V současnosti probíhá několik hledání mimozemské inteligence, včetně jednoho, kde můžete uplatnit svůj vlastní domácí počítač.

Štítky: Země, SETI, Message


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »