Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpráva ze Země

Uznání: Frank Drake (UCSC) et al., Arecibo Observatory (Cornell, NAIC)

Co nám ti pozemšťané chtějí říci? Zpráva nahoře byla v roce 1974 odvysílána ze Země ke kulové hvězdokupě M13. Při znovu uvedení do provozu observatoře v Arecibu, která stále disponuje největším radioteleskopem na světě, byl odeslán řetězec jedniček a nul, který představuje diagram nahoře. Tento pokus o mimozemskou komunikaci byl povětšině oslavný, vždyť lidstvo do vesmíru náhodně vysílá rádiové a televizní signály. I kdyby byla tako zpráva přijata, tak M13 je natolik vzdálená, že na odpověď bychom museli čekat 50 000 let. Zpráva nahoře poskytuje několik prostých údajů o lidstvu a jeho znalostech: zleva doprava jsou čísla od jedné do deseti, atomy včetně vodíku a uhlíku, některé zajímavé molekuly, DNA, popis člověka, základy naší sluneční soustavy a základy o vysílajícím teleskopu. V současnosti probíhá několik hledání mimozemské inteligence, včetně jednoho, kde můžete uplatnit svůj vlastní domácí počítač.

Štítky: Země, SETI, Message


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »