Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam a Mintaka

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy, od východu k západu (zleva doprava) na uhlopříčce této nádherné kosmické pohlednice. Tito tři modří nadobři, jinak též známí jako pás Oriona, jsou teplejší a mnohem hmotnější jak naše Slunce. Nachází se asi 1500 světelných let daleko a vznikly v dosti zkoumaném mezihvězdném mračnu v Orionu. Mračna plynu a prachu, které se potulují v této oblasti, mají složité a někdy překvapivě důvěrně známé tvary, včetně tmavé mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamen vlevo dole poblíž Alnitaku. Pod tímto hvězdným polem, které na obloze pokrývá úctyhodných 4,4x3,5° leží samotná slavná Mlhovina v Orionu. Barevný obraz se skládá z digitalizovaných černobílých fotografických desek exponovaných přes červené a modré astronomické filtry, s počítačově syntetizovaným zeleným kanálem. Desky byly pořízeny za pomoci dalekohledu Samuela Oschina, což je přístroj pro širokoúhlou přehlídku observatoře Palomar v letech 1987 až 1991.

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »