Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Košile se zatměním

Uznání a copyright: Philippe Haake

Každý se pochopitelně stará o to, co si vzít na sebe při slunečním zatmění. Nemějte ale obavy, příroda spolupracuje a promítá obrazy zatmění, takže mnoho viditelných povrchů, včetně oblečení zdobí zrovna ve správný čas módní a vkusné vzory. Malé mezery mezi listy na stromech běžně působí jako dírkové komory a vytvářejí mnohonásobné obrazy zatmění. Když byl astronom Philippe Haake 3. října v Madridu pozorovat prstencové zatmění Slunce, tak potkal přítele, který měl další inspiraci. Výsledkem je tento vzor obrazů na 'košili se zatměním' přes mřížku malých dírek v kuchyňském cedníku.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Pinhole image


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »